Proteinové mléčné výrobky Meggle – má smysl je kupovat při hubnutí?

Recenze

Mlecne_Meggle_skupina

Jak už bylo v jiných nedávných článcích řečeno, výrobci pochopili, že nálepka ,,protein” svádí stále více lidí k nákupu a tohoto trendu využívají. My můžeme být většinou jen a jen rádi, ale!

Které z potravin jsou vhodné pro hubnutí a které spíše pro sportující děti nebo pro seniory? Obě tyto skupiny totiž bývají často bílkovinami poddávkované.

A nemává nám výrobce proteinovou vlaječkou před nosem jen proto, aby měl odůvodnění zvýšit markantně cenu?

Podívejme se podrobněji na novou řadu proteinových mléčných výrobků od Meggle:

 

1.Cottage sýr se semínky a goji – 170 g

(1 balení obsahuje 150 g sýra a 20 g semínek)

Cottage_Meggle

 

Složení:

Čerstvý nízkotučný sýr (mléko, smetana, jedlá sůl, mlékařská kultura), směs semínek a goji (dýňová semínka 40 %, slunečnicová semínka 40 %, goji 20 %).

 

Nutriční hodnoty:

 1 balení 170g
Energie(kJ) 995
Bílkoviny(g) 20
Tuky(g) 13.5
Sacharidy(g) 5,25

 

Pozitiva:

Sýry typu cottage patří mezi základní pilíře redukčního jídelníčku. Některým lidem možná nezachutnají hned, ale pokud jim dají opakovaně šanci a zkusí několik alternativ mezi různými výrobci a ochucení (čistý, pažitka, chilli, zelenina, atd), je dost pravděpodobné, že si svého favorita nakonec najdou. Pak ocení fakt, že se jedná o potravinu jen minimálně technologicky upravenou, bez aditiv a pohotově po ruce bez dalších úprav. Navíc s výbornou schopností zasytit při nízkém přísunu tuků. Já osobně jím některý ze sýrů cottage skoro denně.

Cottage od Meggle je navíc obohacen o semínka, která ještě zvýší jeho sytivost a dodají nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Goji jsou připisovány antioxidační vlastnosti, v tomto pidimnožství to ale žádný nutriční význam nemá.

Negativa:

Každý sýr cottage má 11-12 g bílkovin na každých 100 g, k označení ,,protein“ tedy není u Meggle důvod, žádný další protein do něj přidán není.

Cena je cca o 10 Kč vyšší než u klasického cottage, což dvaceti gramy přidaných semínek nelze ospravedlnit. Výrobce nás tak trochu lakuje.

Verdikt:

Při hubnutí je jednoznačně vhodný, i když poměrně předražený.

Je potřeba mít na paměti vyšší energetickou hodnotu na 1 balení. Když bychom si ho dali třeba s 1 celozrnnou kaiserkou (50 g), bude to dohromady skoro 1500 kJ. Což je pro muže na snídani ideální, pro ženu bych doporučovala 1/2 na dopolední svačinu s kouskem ovoce, druhou 1/2 na odpolední svačinu s kouskem zeleniny.

 

2. Hrudkovitý tvaroh ananas (nebo čokoláda) – 180 g

 

Tvaroh_Meggle_Protein

Složení (Ananasová verze):

Tvaroh jemný hrudkovitý 83 %, ovocná složka 17 % (cukr, voda, ananas 30 %, modifikovaný škrob, aromata, kyselina citronová, pektiny, barvící extrakt z kurkumy)

Nutriční hodnoty:

100 g 1 balení 180 g
Energie(kJ) 486 874
Bílkoviny (g) 15 27
Tuky(g) 1.5 2.7
Sacharidy(g) 11 19.8

 

Pozitiva:

Skutečně vysoký obsah bílkovin, takže tento výrobek má výbornou sytící schopnost. Tvaroh s ananasem chuťově funguje velmi dobře (s čokoládou moc ne, ale to je můj názor).

Negativa:

Stejně jako u cottage, zdůraznění slova ,,protein” nemá opodstatnění, protože každý tvaroh má hodně bílkovin, hrudkovitý ještě více a nejvíce pak tvaroh na struhání. Čím méně je v tvarohu vody, tím více sušiny a tím logicky více bílkovin.

Výrobek je přislazený cukrem a obsahuje taková aditiva, která k životu nepotřebujeme.

Negativem je stejně jako u cottage jeho vyšší cena (34 Kč).

Verdikt:

Zajímavý výrobek, který pro zpestření jídelníčku můžeme občas zařadit. Přítomnost nežádoucího cukru je vyvážena vysokým množstvím bílkovin, takže by po jídle nemělo dojít k markantnímu vzestupu hladiny krevního cukru.

Tento výrobek bych viděla jako vhodný u hubnoucích adolescentů kvůli jeho vysoké sytivosti a potlačení chuti na mnohem méně vhodné sladkosti (vlivem mléčných bílkovin).

 

3. Active protein nápoj – 330 ml

 

Protein_napoj_meggle_vanilka

Složení (vanilková verze):

Odtučněné mléko 58%, mléčné bílkoviny, vanilková složka 1,8% (kukuřičný škrob, cukr, výtažek z vanilkových lusků, přírodní aroma, stabilizátor: karagenan, barvivo: karoteny), cukr, vláknina (inulin), enzym laktáza.

Nutriční hodnoty:

100 ml 1 balení 330 ml
Energie(kJ) 321 1060
Bílkoviny (g) 9.2 30.3
Tuky(g) 0.2 0.7
Sacharidy(g) 8.7 28.7

Pozitiva:

Přidaná mléčná bílkovina. U tohoto výrobku jako jediného má tedy odůvodnění slovo ,,protein” v názvu.

Pozitivem je nízký obsah laktózy, takže ho můžou ti, kteří trpí laktózovou intolerancí. Zajímavou složkou je přidaná vláknina inulin, která má prebiotické účinky (pomáhá normalizovat střevní mikroflóru). V jednom balení jsou jí skoro 4 g, což už je nutričně významné (více než 10 % DDD).

Negativa:

Vysoké množství cukru a relativně vyšší energetická hodnota na 1 balení. Stejně jako předchozí výrobek obsahuje aditiva, která k životu nepotřebujeme.

Negativem je opět vyšší cena (39 – 40 Kč)

Verdikt:

Tento produkt není kvůli vysokému obsahu cukru vhodný při hubnutí. Určitě bych ho ale doporučila sportujícím dětem nebo adolescentům, pokud tušíte nebo víte, že nejsou schopni při náročných sportovních aktivitách sníst patřičné množství bílkovin. A u nichž není primárním cílem hubnutí. Stejně tak bych ho doporučila seniorům, jejichž celodenní příjem bílkovin bývá často nižší než 30 g/den, 1 balení nápoje tak může jejich přísun proteinů zvýšit o celých 100 % aniž by to zatěžovalo jejich trávení.

Facebook