Jak přibrat 11 kg za měsíc?

Recenze

supersizeme.jpgFilm „Super size me“ volně přeloženo může znamenat „Vykrm mě“ – 9.2.2006 přijde do českých kin. Dokument odpovídá na otázku, jak se skutečně podepíše pavidelná konzumace fast food stravy na naší postavě a zdraví. Mladý a zdravý muž Morgan Spurlock, autor snímku, podnikl sám na sobě téměř nehumánní pokus a celý měsíc se stravoval jen v restauracích Mc Donald.
Dosud se všichni odborníci shodovali jen na vágních výrocích, že fast food ztělesňuje nezdravou stravu. Nyní máme k dispozici fakta a čísla. Přestože jde o dokument, není v žádném případě „sucharskou osvětou“, naopak, je natočený s obdivuhodným, až neamerickým nadhledem a rozhodně stojí za vidění.

Super Size Me
USA 2004, režie Morgan Spurlock

Amerika tloustne. Již 37 % dětí a dospívajících Američanů trpí nadváhou, dva ze tří dospělých obezitou. Selhává zde sebekontrola nebo jsou na vině řetězce s rychlým občerstvením?

Z nápadu, který se zrodil v hlavě amerického režiséra a producenta Morgana Spurlocka ve chvíli, kdy po vydatné večeři na Den díkuvzdání sledoval v televizi spor s firmou McDonald´s, se stal jeho první celovečerní film, který mapuje měsíční cestu po 20 amerických městech. Rozhodl se na vlastní kůži vyzkoušet americký způsob života dovedený ad absurdum. Po celý měsíc se dobrovolně stravoval třikrát denně výhradně výrobky McDonald´s a neprovozoval žádný sport. Každou položku musel ochutnat, byla-li mu nabídnuta extra velká porce (Super Size), nesměl odmítnout.

Strhující je právě dramatická proměna režiséra a jeho neutuchající smysl pro humor, kterého se nevzdává ani po té, co přibral celkem 11 kilogramů a odmítl předčasně ukončit experiment i přes hrozbu vážného poškození jater.

Dokument získal během letošního roku již 27 festivalových ocenění.

originální název Super Size Me
žánr dokument
režie ׀ Morgan Spurlock
scénář ׀ Morgan Spurlock
kamera ׀ Scott Ambrozy
střih Stela Georgieva, Julie Bob Lombardi
hudba ׀ Steve Horowitz, Michael Parrish, Doug Ray
produkce ׀ Heather Winters, J. R. Morley
výroba׀ Morgan Spurlock and The Con
hrají ׀ Morgan Spurlock, Bridget Bennett

získaná ocenění
Winner Best Director, Sundance Film Festival, 2004
Winner New Director´s, Edinburg International Film Festival, 2004
Winner MTV News: Docs: Prize Full Frame Film Festival, 2004
Official Selection San Francisco International Film Festival, 2004
Official Selection US Comedy Arts Festival, 2004

Oficiální stránka filmu: http://www.supersizeme.com/
Trailer filmu: http://www.supersizeme.com/home.aspx?page=movietrailer_super
Stránky distributora v ČR: www.aerofilms.cz
Termín tiskové projekce: bude upřesněn

O filmu
Proč jsou Američani tak tlustí? Stačí dvě slova: rychlé občerstvení. Co by se stalo, kdybyste nepozřeli nic jiného než stravu z rychlých občerstvení po dobu celého měsíce? Filmař Morgan Spurlock se vydá na takovou cestu a je to ta nejriskantnější pouť jeho života. Pravidla? Třicet dní nesmí jíst nic jiného než co je na nabídce McDonald’s, stravovat se v tomto řetězci třikrát denně, musí si objednat vše co je v nabídce alespoň jednou a musí si dát XXL menu, pokud je k tomu vyzván. Zatímco Spurlock přežvykuje pod zlatými oblouky, sjíždí celou zemi a rozmlouvá s počtem odborníků na rychlé občerstvení, s obyčejnými lidmi a navštěvuje školy, firmy a politiky. Spurlockova trýznivá hamburgerová dieta ho dovede k fyzické a citové proměně, která vás donutí zamyslet se nad objednávkou dalšího Big Macu. Super Size Me je film nabízející nový pohled na jeden z našich největších národních zdravotních problémů, na obezitu.

Proč tento film?
„Režisér velmi zábavným způsobem obrací kameru na sebe a sám se stává předmětem sázky. Díky svižnému střihu se mu podařilo natočit divácky velmi vděčný snímek. Nejedná se tak pouze o prvoplánovou kritiku slavného fastfoodového řetězce, ale jde o výpověď o současném životním stylu. Jde také o oprášení staré pravdy, že polévka je grunt…“ Jiří Šebesta, Aerofilms.

Facebook