Již dlouhou dobu je známo, že chceme-li snižovat váhu, nemůžeme využívat jako zdroj energie jen potraviny na bázi sacharidů (a jíst například jen zeleninu). V každém z jídel bychom měli přijmout potravinu bohatou na bílkoviny(pro­teiny). Jen tak si můžeme zajistit stálou hladinu krevního cukru , z toho plynoucí dlouhodobý pocit zasycení a zabránit úbytku svalové hmoty. Dříve populární (a levnější) musli tyčinky na svačinu nestačí, protože přes 80 % jejich energetické hodnoty tvoří sacharidy, proteinů obsahují jen minimum. Pohotovou a sytící svačinou jsou speciální proteinové tyčinky. Které jsou pro redukci váhy nejvýhodnější? Kde najdeme nejlepší poměr cena/výkon?

Z konceptu nízkoenergetických bílkovinných diet(koktejly, polévky, krémy, tyčinky) s přehledem vyčnívají právě proteinové tyčinky. Jejich výhodou je to, že můžou být stále při ruce. Lze je vzít kamkoli s sebou, nevyžadují žádnou přípravu a opravdu zasytí. Vzhledem k tomu, že při hubnutí je velmi důležité do jídelníčku zahrnout svačiny, měl by mít člověk širový výběr možností. Jestliže je doma nebo v zaměstnání, kde je lednice, je výhodnější ( cenově i z nutričního hlediska) dát si na svačinu jogurt, tvaroh, kefírové mléko, ovoce nebo zeleninu s kouskem sýra apod. V některých situacích to však možné není. Při oficiálnějších příležitostech není zkrátka společensky únosné konzumovat jogurt (nebo se o tom řada lidí domnívá, svačinu raději vynechá a logicky pak zkonzumuje trojnásobné množství jídla v době , kdy na to má klid). Proteinová tyčinka však působí relativně málo rozruchu a pomůže vyhnout se pojídání všudypřítomných sušenek. Velmi výhodná je i na cestách nebo při sportu, protože nezabere příliš místa a nevyžaduje chlazení. Proteinové tyčinky také při hubnutí pomáhají kompenzovat chuť na sladké. Díky tomu, že obsahují více bílkovin , nerozhoupají hladinu krevního cukru, na rozdíl od klasických sladkých tyčinek,které jsou energeticky velmi bohaté a po nichž můžeme snadno dostat hlad či chuť na další sladkosti.

Ani s konzumací proteinových tyčinek bychom to neměli přehánět. 2–3 tyčinky za týden bohatě stačí, maximální frekvence by měla být 1 tyčinka za den(přestože výrobci uvádějí většinou 1–2/den). Záleží však také na výběru. Tyčinky, u nichž není garantováno, že jsou bez trans -kyselin bychom měli konzumovat maximálně 2 krát týdně, kvalitnější (bez ztužených tuků – viz text u jednotlivých tyčinek) mohou být na jídelníčku denně. Rozhodně není vhodné si zjednodušovat život do takové míry, že bychom nahrazovali obě svačiny tyčinkou.

Tyčinka by tedy měla být ideálně dopolední nebo odpolední svačinou. Oběd by měla nahrazovat jen v opravdu extrémních případech. Pokud se rozhodneme řešit jednu svačinu tyčinkou , měla by druhá ze svačin obsahovat kysaný mléčný výrobek (jogurt,kefír) nebo tvaroh či sýr s nižším obsahem tuku, vše doplněné o zeleninu nebo ovoce.

K testu jsme vybrali 10 zástupců tyčinek, které jejich výrobci deklarují jako proteinové, tedy bílkovinné tyčinky. Jejich složení je naprosto rozdílné ve srovnání s musli tyčinkami, jež jsou převážně sacharidovými potravinami. Konzistencí a chutí se proteinové tyčinky blíží více klasickým „nedietním“ tyčinkám typu Margot, Deli , Snickers, mají však výrazně nižší energetickou hodnotu, více bílkovin a výrazně méně tuků (viz tabulka).

Při hubnutí jde o to, aby tyčinka obsahovala co největší množství bílkovin (proteinů), které mají schopnost na dlouhou doby zasytit a k tomu adekvátní množství sacharidů. Tedy čím méně sacharidů, tím lépe. Čím méně z celkových sacharidů budou tvořit cukry jako takové , tím lépe pro nás. Tyčinky jsme nakoupili v lékárnách a prodejnách Vitaland, některé z nich lze zakoupit ve fitcentrech, řadu z nich ve speciálních e-shopech. Uvedené ceny jsou platné v době publikování testu (leden 2010) a můžou se v různých obchodech mírně lišit.

Porovnání nutričních hodnot na 100 g musli tyčinky, proteinové tyčinky a pro srovnání i klasické „nedietní“ tyčinky

Název Energie (kJ) Bílkoviny (g) Tuky (g) Sacharidy (g)
Corny linea 1400 6,5 10,1 67,6
Guareta 1630 26 13 43
Snickers 2128 9,2 27,9 55,3

V případě musli tyčinky byla vybrána Corny linea, protože její název „svádí“ k použití v redukční dietě a proteinové tyčinky Guareta, jež je v rámci svého druhu nejdelší dobu na českém trhu.

Nutriční hodnocení bylo provedeno na základě údajů, které deklaruje výrobce na obalu. Sledovali jsme energetickou hodnotu výrobku na 100 g i 1 balení, obsah proteinů (=bílkovin), tuků a sacharidů. Hodnotili jsme, kolik spotřebitel zaplatí za 1 g čistých bílkovin v každém z výrobků a pro porovnání, kolik by která z tyčinek stála v přepočtu na 100 g.

Obecně ke složení tyčinek:

Ve složení tyčinek můžeme najít tyto suroviny: mléčná bílkovina, dextrozový sirup, glukózový sirup, izolát sojových bílkovin, kakaové máslo, čokoláda nebo cukrářská poleva, koncentrát ovocných pyré, rýžový škrob, pšeničná vláknina, sušená syrovátka, škrobový sirup, extrudovaná rýže a kukuřice, sojový lecitin, maltitol, sladidlo sukraloza. Tuzemští výrobci většinou používají směs ztužených rostlinných tuků, u zahraničních výrobců se s těmito tuky (jež mohou být zdrojem transkyselin ) již nesetkáváme.

Trans- kyseliny ( transizomery mastných kyselin) mohou vznikat při úpravě rostlinných tuků, resp. v procesu jejich ztužování z oleje na pevnější konzistenci. Bylo zjištěno, že jejich vliv na zdraví je negativní, protože zvyšují riziko kardiovaskulárních onemocnění, podporují vznik zánětlivých i nádorových procesů v organismu. Pokud výrobek neobsahuje žádné nebo stopové množství trans-kyselin, můžeme najít označení „trans free“. V dnešní době hrozí příjem trans- kyselin zejména skytou formou (fast food restaurace, sušenky, oplatky, polevy, čokoládové cukrovinky apod.)

Energetická hodnota tyčinek je rozdělena do 3 základních pásem:

Nízká energetická hodnota do 1600 kJ/na 100 g
Střední energetická hodnota 1600–1800 kJ/100 g
Vysoká energetická hodnota nad 1800 kJ/100 g

1. Pro–plex 28 % protein (All Stars fitness products, Německo)

Pro–plex 28 % protein

 • Příchuť choco – crunch
 • Lze koupit i v mnoha jiných příchutích.
 • Prodej Vitaland
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka (35g)
Energie (kJ) 1543 540
Bílkoviny (g) 28 9,8
Tuky (g) 13 4,6
Sacharidy (g) 31 10,9

Tyčinka s 28 % bílkovin, s nízkou energetickou hodnotou a velmi výhodným poměrem bílkovin vůči sacharidům (poměr je téměř 1:1). Na příznivé složení ukazuje již to, že na prvním místě ve složení najdeme mléčnou bílkovinu.

Neobsahuje žádné ztužené tuky, které by mohly být zdrojem nepříznivě působících trans-kyselin. Dobré (čitelné) nutriční značení.

Cena 1 tyčinky: 35 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 3,57 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 100 Kč

2. Das gesunde plus (vyrobeno pro DM drogerii)

Das gesunde plus

 • Existuje jediná příchuť banán v hořkočokoládové polevě.
 • Prodej DM drogerie
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka (45g)
Energie (kJ) 1638 737
Bílkoviny (g) 27 12
Tuky (g) 11 5
Sacharidy (g) 45 20

Tyčinka s 27% bílkovin, v rámci skupiny se středně vysokou energetickou hodnotou. Na svačinu stále ještě vyhovující. V jedné tyčince je o 8 g více sacharidů než bílkovin. Dobré (čitelné) nutriční značení bývá často bohužel v zajímavém místě přelepeno českou přelepkou.

Cena 1 tyčinky: 13,50 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 1,11 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 30 Kč

3. High protein (Weider)

High protein

 • Příchuť stracciatella
 • Existuje ještě ve 2 dalších příchutích
 • Prodej Vitaland, specializované e-shopy
Nutriční hodnoty 100g 1/2 tyčinky(50g)
Energie (kJ) 1366 683
Bílkoviny (g) 40 20
Tuky (g) 12 6
Sacharidy (g) 21 10,5

Stogramová tyčinka s nejvyšším procentem (40 %) bílkovin a nejnižší energetickou hodnotou na 100 g na českém trhu. Výrobce deklaruje, že je prostá trans-kyselin.Jako jediná neobsahuje cukr, jako sladidlo je použit maltitol a sukralóza. Vzhledem k vysoké gramáži i ceně je vhodná třetina až polovina tyčinky na svačinu. V extrémních případech by mohla celá tyčinka sloužit jako náhrada oběda.

Cena 1 tyčinky: 99 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 2,47 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 99 Kč

4. Protein star (Aminostar)

Protein star

 • Příchuť kokos-čokoláda, existuje i v dalších příchutích
 • Prodej Vitaland, specializované e-shopy
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(65g)
Energie (kJ) 1676 1089
Bílkoviny (g) 19,5 12,7
Tuky (g) 10,4 6,76
Sacharidy (g) 57,5 37,4

Tyčinka s nejnižším procentem bílkovin (19,5 %) za všech testovaných proteinových tyčinek. Má střední energetickou hodnotu na 100 g a ze všech testovaných nejnižší obsah tuků. Poměr bílkovin a sacharidů je ze všech tyčinek nejhorší – sacharidů je téměř 3× tolik než bílkovin. Na obalu najdeme nutriční hodnoty na 100 g, pokud spotřebitele zajímají hodnoty jedné tyčinky, musí si přepočet udělat sám.

Cena 1 tyčinky: 35 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 2,75 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 53,8 Kč

5. Rox (Aminostar)

Rox

 • Příchuť oříšek – karamel
 • Prodej Vitaland, specializované e-shopy
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(60g)
Energie (kJ) 1657 994
Bílkoviny (g) 33,3 19,9
Tuky (g) 13,2 7,9
Sacharidy (g) 33,6 20,1

Tyčinka s vysokým obsahem bílkovin (33%). Poměr bílkovin vůči sacharidům je 1: 1. Energetická hodnota na 100 g patří ke středním, pozitivní je to, že tyčinka neobsahuje ztužený rostlinný tuk. Nutriční značení je téměř nečitelné, informace k hodnotám na 1 tyčinku zcela chybí, což je zrovna v tomto případě škoda (ale pro výrobce to povinné není).

Cena 1 tyčinky: 47 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 2,35 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 78,3 Kč

6. Guareta (Dr. Staněk)

Guareta

 • Příchuť jogurt
 • Existuje v dalších čtyřech příchutích
 • Prodej lékárny, e-shop Dr. Staněk
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(44g)
Energie (kJ) 1630 711
Bílkoviny (g) 26 11
Tuky (g) 13 5,7
Sacharidy (g) 43 19

Tyčinka s 26 % bílkovin a střední energetickou hodnotou na 100 g. V jedné tyčince je o 8 g sacharidů více než bílkovin, což je ještě v pořádku. V jedné tyčince je navíc oproti ostatním nutričně významné množství vlákniny (1,8 g). Na škodu je přítomnost ztuženého rostlinného tuku, který je potenciálním zdrojem nepříznivě působících trans-kyselin.Nejvyšší cena za 1 g čisté bílkoviny.

Cena 1 tyčinky: 42 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 3,81 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 95,4 Kč

7. Fruity protein bar (Nutrend)

Fruity protein bar

 • Příchuť exotické ovoce
 • Prodej Vitaland
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(55g)
Energie (kJ) 1700 935
Bílkoviny (g) 24 13,2
Tuky (g) 15 8,25
Sacharidy (g) 43,8 24

Tyčinka s nižším obsahem bílkovin (24 %), ale střední energetickou hodnotou. Z uvedeného množství sacharidů na 100 g(43,8 g) tvoří značnou část cukry (34,8 g), což je při hubnutí nevýhodné. Na škodu je i přítomnost ztužených rostlinných tuků. Nepřehledné a špatně čitelné značení, výrobce uvádí hodnoty jen na 100 g, nikoli na 1 tyčinku.

Cena 1 tyčinky: 37 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 2,80 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 67,20 Kč

8. Excellent (Nutrend)

Excellent

 • Příchuť čokoláda s oříšky, existuje i v dalších 3 příchutích a ve vyšší gramáži
 • Prodej Vitaland
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(40g)
Energie (kJ) 1920 768
Bílkoviny (g) 24 9,6
Tuky (g) 21 8,4
Sacharidy (g) 43,1 17,3

Tyčinka s 24 % bílkovin, ale nejvyšší energetickou hodnotou na 100 g. Ze všech testovaných má nejvyšší obsah tuků (a ve výčtu surovin se bohužel objevuje i ztužený rostlinný tuk) a kvůli tomu i nejvyšší energetickou hodnotu.Tyčinka má dvakrát tolik sacharidů než bílkovin, což je pro hubnutí méně výhodné. Přehledné a relativně čitelné nutriční značení (na 100 g i na 1 tyčinku).

Cena 1 tyčinky: 25 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 2,60 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 62,50 Kč

9. Muscle (Nutrend)

Muscle

 • Příchuť čokoláda, existují ještě další 2 příchuti
 • Prodej Vitaland
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(55g)
Energie (kJ) 1825 1003
Bílkoviny (g) 22 12
Tuky (g) 18,2 10
Sacharidy (g) 45,9 25,3

Tyčinka s pouhými 22 % bílkovin, ale vysokou energetickou hodnotou. Sacharidů je v tyčince více než dvojnásobek oproti bílkovinám. Cena za 1 g čisté bílkoviny je velmi příznivá. Tyčinka má přehledné nutriční značení a výrobce uvádí hodnoty jak na 100 g , tak v přepočtu na 1 tyčinku.

Cena 1 tyčinky: 29 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 1,30 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 52,7 Kč

10. Doublepro (Weider)

Doublepro

 • Příchuť jen jedna: lískový oříšek s banánem
 • Prodej Vitaland, specializované e-shopy
Nutriční hodnoty 100g 1/2 tyčinky(50g)
Energie (kJ) 1661 830
Bílkoviny (g) 28 14
Tuky (g) 11,8 5,9
Sacharidy (g) 44 22

Tyčinka se střední energetickou hodnotou, ale vyšším obsahem bílkovin (28 %). Sacharidů je o 8 g více než bílkovin. Tyčinka má jeden z nejnižších obsahů tuku. Má dobře čitelné nutriční značení na 100 g i 1 porci , za což se považuje polovina tyčinky (50 g). Výrobce na obalu uvádí, že výrobek je „trans free“, což znamená, že není zatížen trans nenasycenými mastnými kyselinami.

Cena 1 tyčinky: 89 Kč
Cena v přepočtu na 1 g čistých bílkovin: 3,20 Kč
Cena v přepočtu na 100 g tyčinky: 89 Kč

Tyčinková NEJ

Nejnižší energetická hodnota na 100 g High Protein (Weider) 1366 kJ
Nejvyšší energetická hodnota na 100 g Excellent (Nutrend) 1920 kJ
Nejvyšší obsah bílkovin na 100 g High Protein (Weider) 40 g
Nejnižší obsah bílkovin na 100 g Protein star (Aminostar) 19,5 g
Nejvyšší obsah tuku na 100 g Excellent (Nutrend) 21 g
Nejnižší obsah tuku na 100 g Protein star (Aminostar) 10,4 g
Nejvyšší cena za 1 g čistých bílkovin Guareta 3,81 kč
Nejnižší cena za 1 g čistých bílkovin DM das gesunde plus 1,10 kč

Pro porovnání:

Corny linea

Corny linea

 • Složení: maltitolový sirup, mouka, pražené obilné vločky, bílá čokoláda se sladidlem, sušené plnotučné mléko, stabilizátor, emylgátor, aroma
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(20g)
Energie (kJ) 1400 280
Bílkoviny (g) 6,5 1,3
Tuky (g) 10,1 2,0
Sacharidy (g) 67,6 13,5

Tyčinka má sice nízkou energetickou hodnotu, ale slouží spíše k zahnání chuti na něco malého sladkého, například po obědě. Sytivou schopnost však nemá, na svačinu sama o sobě nestačí. Obsahuje 10 x více sacharidů než bílkovin.

Snickers

Snickers

 • Složení: cukr, arašídy, glukózový sirup, rostlinný tuk, kakaové máslo, sušené plnotučné mléko, kakaová hmota, laktoza, sušená syrovátka, mléčný tuk, ztužený rostlinný tuk, sůl, emulgátor, vaječený bílek, hydrolyzovaná mléčná bílkovina, aroma.
Nutriční hodnoty 100g 1 tyčinka(51g)
Energie (kJ) 2128 1085
Bílkoviny (g) 9,2 4,69
Tuky (g) 27,9 14,2
Sacharidy (g) 55,3 28,2

Tyčinka s velmi vysokou energetickou hodnotou. Obsahuje 6 x více sacharidů než bílkovin, má vysoký obsah tuků.

Vytisknout článek Vytisknout článek

Odpovědi k “Velký test proteinových tyčinek”

 1. Eva řekl:

  Opravdu pěkný článek. Jen mi chybí subjektivní „chuťové srovnání“ tyčinek a docela bych ocenila přehlednější zhodnocení celého testu. Příklad: obodovat jednotlivé tyčinky podle obsahu proteinů, sacharidů, tuků, ceny a na závěr článku ukázat součty.

  Myslím, že by nebylo od věci, kdyby váš web zavedl hodnocení ve stylu „Doporučuje RozumneHubnuti­.cz “.

 2. Kunová řekl:

  To Eva:
  Děkuji, jsem ráda, že se vám test líbí.
  Pokud jde o chuťové srovnání, je to opravdu silně individuální. Z poradny vím , že jedna konkrétní tyčinka někomu hodně chutná, jiný řekne, že je naprosto příšerná. Bodování je jistě také dobrý nápad , ale bylo by náročné určit, zda je důležitější pro celkový výsledek nižší obsah tuků nebo vyšší obsah bílkovin. Pro někoho je zase rozhodující cena.
  Takže konečný verdikt nechávám na inteligentních čtenářích tohoto webu.

 3. Eva řekl:

  Mám zkušenost pouze s Guaretou, nosím ji s sebou v kabelce pro případ „nouze“.
  Chuťově mi docela sedí, ale po přečtení vašeho testu zvažuji, jestli nepřejít na jinou značku.

  Jinak bych vám chtěla celkově poděkovat za tento web. Našla jsem tady spoustu užitečných informací, které mi opravdu pomohly zhubnout a udržet si přijatelnou hmotnost.

 4. Eva řekl:

  Off-topic:

  Chtěla bych se zeptat na chleby Wasa.

  K snídani si často dávám Wasa Fiber nebo Wasa Sport, jsou vhodné při dietě nebo je lepší sáhnout po klasickém celozrnném pečivu ?

 5. Kunová řekl:

  To Eva:
  Pečivo Wasa patří mezi knackebroty. Jsou vyrobené z celozrnné žitné mouky a jsou pečené, tedy jejich glykemický index je nižší (oproti nevhodným pufovaným druhům pečiva). Obsah vlákniny je v chlebu Wasa fibre 24 g/100 g, což je výborné (a je to asi 4 x více než v klasickém celozrnném pečivu). Určitě je tedy můžete jíst (50 g pečiva = 3 plátky knackebrotu). Občas vystřídejte klasickým celozrnným pečivem, aby se vám po něm za nějakou dobu „nestýskalo“ a nesnědla jste ho pak nárazově hodně.
  Možná by bylo téma trvanlivého pečiva dobré pro další Test.

 6. Dagmar řekl:

  Dobrý den. Váš článek mě zaujal a chtěla jsem Vás požádat o radu. V zimním období se ráda zúčastňuji různých cvičebních akcí (5 někdy 6 hodin pohybu – aerobic, posilování atd.). Jaká strava by bylo vhodná? Mám ráda tyčinku Wellness oats cake od Nutredu (místo oběda), ale po porovnání hodnot Vámi testovaných tyčinek a této tyčinky bych řekla, že dobře nedělám. Jen zeleninový nebo ovocný salát mi nestačí a s plným žaludkem se špatně cvičí. Jak by se měl člověk v takovýchto dnech stravovat? Za odpověď děkuji a přeji pěkný den.

 7. Matte řekl:

  Dobrý den, tento článek mě také hodně zaujal. I příspěvek paní Evi ohledně knackebrotů. Já si občas dám žitný knackebrot racio, oproti Wasa má méně vlákniny – 17g/100g, takže se hned půjdu po Wasa fibre podívat:-)

  Test na trvanlivé pečivo je super nápad.
  Paní doktorko, děkujeme za vaše články:-)

 8. Lamanai řekl:

  Moc dobrý článek, díky za něj! Hubnu nyní měsíc, a to dost úspěšně, a proteinové a musli tyčinky do mého jídelníčku patří. Některé mají parádní značení energetických hodnot a složení, někdy je to mizérie a najít je vyžaduje poměrně velké úsilí (leckdy se musí hledat i na webu místo na obalu). Nicméně energetické hodnoty se dají najít docela dobře. Pro mne je ovšem velice zajímavé Vaše srovnání sacharidů a bílkovin. Přiznám se, že naprosto nová je pro mne informace o trans- kyselinách. Díky tomuto článku zase mnohem lépe chápu některé dříve skryté věci a vidím potraviny i z trochu jiného úhlu nežli klasicky podle kcal/kJ.

 9. Eva řekl:

  Tak jsem pro změnu vyzkoušela tyčinku High protein (Weider) v čokoládové verzi.
  Jak bylo uvedeno v článku, tyčinka má 100g, což je pro mě na dvě svačiny. Tyčinka mě dokáže spolehlivě zasytit.
  Chuťově je celkem dobrá, asi nejvíce mi připomíná tyčinku Deli.
  Co mě trochu překvapilo je její „žvejkavost“ – doporučuju nakrájet na menší kousky a během konzumace průběžně zapíjet vodou. V tomto ohledu je na tom podle mě lépe Guareta, která není v puse tak lepivá.

  V nejbližší době se chystám ještě vyzkoušet tyčinku Rox (Aminostar), uvidím která z nich se stane mým favoritem.

 10. Eva řekl:

  Omlouvám se, že tady „spamuju“, ale chtěla bych se ještě zeptat paní doktorky Kunové, jaký je doporučený příjem proteinů během hubnutí?
  Někde jsem četla 1,5 g proteinů na 1 kg tělesné váhy.

  Může větší příjem bílkovin člověku uškodit ?

  Je nějaká horní hranice pro příjem proteinů ?

 11. Matte řekl:

  To Eva: Já si myslím, že by to mělo být spíš o něco míň.
  1,5 g/kg je podle mě už moc (nebo horní hranice), když opomenu např. kojící ženy.

  Může větší příjem bílkovin člověku uškodit?
  Přebytek bílkovin zatěžujeme hlavně ledviny. Bílkoviny obsahují dusík = vznikají dusíkaté metabolity, které jsou toxické.

  Je nějaká horní hranice pro příjem proteinů? Asi oněch 1,5g/kg.

  Pokud se pletu, tak to jistě paní doktorka Kunová uvede na pravou míru.

 12. Eva řekl:

  to Matte: Díky za reakci.
  Vedu si e-deník na flora.cz a když si prohlédnu svoje záznamy za poslední dobu, tak množství bílkovin, které spořádám se pohybuje těsně okolo hranice 1g proteinu na 1 kg mojí váhy. Takže to s proteiny nepřeháním.

  Btw. Dneska jsem ke svačině zkusila tyčinku Rox 33 (Aminostar), příchuť karamel-oříšek. Chuťově je velmi podobná tyčince Snickers. Není to taková „žvejkačka“ :-) jako High protein (Weider).

 13. Kunová řekl:

  Vidím, že téma adekvátního příjmu bílkovin je docela aktuální, takže zpracuji do podoby článku (protože to není zase až tak jednoduché). Teď jsem trochu časově v pressu, připravuji totiž pro vás čtenáře zajímavé překvápko…bude to co nevidět, snad …
  Jinak obecně : 1,2 –1,5 g/kg ideální váhy je naprosto v pořádku (potvrzeno i ve studii Diogenes), některé prameny jdou v současné době ještě výše, takže 1 tyčinku denně jakoukoli můžete bez obav.

 14. Matte řekl:

  Evi, mohla byste mi na sebe dát nějaký kontakt? Že bychom pokecaly:)
  Nebo jinak. Můžete mi poslat kontakt na ferinis@seznam.cz

 15. hholomkova řekl:

  Dobré ráno,
  Váš článek mne zaujal. Sama mám vždy po ruce proteinovou tyčinku od firmy Nutrilite. stačí mi 1/3 ke kávě.
  Vysoce kvalitní protein (22 g) v jedné tyčince.
  • Jedna tyčinka obsahuje pouhé 2 g sacharidů z cukru a škrobu.
  • Tyčinka obsahuje 211 kilokalorií (884 kJ) a pouze 1,5 gramu nasycených tuků.
  • Jedna tyčinka představuje odměřenou porci připravenou ke konzumaci.
  • Tři výborné příchutě.
  Dobrou chuť
  Hanka

 16. Matte řekl:

  Přiznám se, že mi doposud proteinové tyčinky moc neříkaly:)
  Jsem ráda, že jsem si mohla přečíst tento článek. Od té doby jsem vyzkoušela např. Rox (příchuť peanut-caramel), Fruity Protein Bar (Nutrend) nebo Protein Star (Aminostar). Chystám se ještě ochutnat High protein (Weider) a bohužel jsem v obchodě, kde jsem nakupovala, nesehnala Guaretu.
  Chuť tyčinek mě velice mile překvapila. Nemám vůbec ráda ony klasické musli tyčinky. Občas se mi stane, že svačinu nestihnu, tak jsem si tentokrát dala jednu z tyčinek a opravdu mě to dokonale zasytilo a měla jsem dobrý pocit, že jsem neudělala delší vynechávku v jídle.

 17. Kunová řekl:

  To hholomkova:
  Tyčinka Nutrilite je možná dobrá chuťově, dobá je i složením, ale bohužel je to výrobek, který lze koupit pouze u prodejců Amway. Tedy multilevel marketing. Tento způsob prodeje nemůžu propagovat, nesouhlasím s ním.

  To Matte:
  Pro Guaretu musíte do lékáren. Pokud ji nemají , objednají. Mě osobně přijde chuťově asi nejhorší Fruity protein bar, hodně dobrá je naopak Double pro od Weidera. Nicméně znovu opakuji: je to velice subjektivní.

 18. Eli řekl:

  Já si kupuji hlavně High Protein od Weidera (žvejkačka mi nevadí :-) ), DoublePro a Pro-Plex. Všechny mi chutnají a zasytí. Většinou jím vlastní jídlo, ale tyhle tyčinky jsou super na cestách, občas tím nahradím jídlo v letadle :-) Mám vyzkoušené další jako je Excelent, Fruity, Hy-Pro, 32% Protein Bar (Weider), pak Street XL (Nutrend) – tu spíš na svačinu dopoledne. Je super, že jsou tyhle varianty, které zasytí a jsou při ruce.

 19. Matte řekl:

  Tentokrát jsem vyzkoušela Double Pro (Weider). Tyčinka nebyla špatná, ale více mi chutná např. Rox (peanut-caramel). Zatím můj favorit.
  Paní prodavačka mi doporučovala také tyčinku Excelent (Nutrend). I když vím, že to není zrovna nejlepší volba, koupila jsem verzi s čokoládou a s marcipánem (ještě mají vanilku). Vyzkouším, až bude příležitost.
  Bohužel měli zrovna vyprodán High protein (Weider). Snad příště.

 20. Jakub řekl:

  Dobrý den, chtěl bych jenom říci, že jsem v neděli ozkoušel tyčinku Diet Line, nenašel jsem ji tady v testu, měl jsem příchuť čoko-mandle a byla chuťově moc dobrá, hodnoty jsou na tyčinku/100g bílkoviny 11/24g, sacharidy 22,80/49,5g, tuky 6,7/14,9g a kalorie 815/1776g a pak mají s příchutí smetana nebo kokos a ty mají 15,15/33g bílkovin, 18,40/40g sacharidů, 5,5/12g tuků a 769/1672 kJ. Ty jsem ještě neměl, ale od kolegy mám referenci že je taky dobrá, vyzkouším. Jo, a jsou od Dr. Staňka stejně jako Guareta.

 21. Ivča řekl:

  Dobrý den, měla bych k tomuto testu jednu připomínku, a to z toho titulu, že tyto tyčinky také prodávám. V zadání testu se mluví o snižování váhy, ale mělo by být také řečeno, že tyto tyčinky primárně k hubnutí určeny nejsou. Jejich hlavním úkolem je dopravit do organismu živiny, které spotřebováváme při vyšší fyzické zátěži a tím i vyšším energetickém výdeji, tzn. že snižují riziko katabolismu a urychlují regeneraci, a jde o alternativu k dalším možnostem suplementace, tedy aminokyselinám, proteinovo – sacharidovým koktejlům a podobně. Jejich hlavní výhodou je především rychlá dostupnost a praktické balení. Proto se tyto tyčinky mnohem víc než k hubnutí, prodávají například lidem, kteří intenzivně sportují a nechtějí ztrácet čas hledáním restaurace nebo je pro ně nedostupný jiný zdroj potravy. Typickým příkladem jsou celodenní výlety na kolech nebo v zimě na lyžích, vysokohorská turistika a podobně. To, že mohou být využity i ke snižování váhy, je jenom jejich další benefit. Z toho důvodu bych se přece jen bránila paušálnímu srovnávání při použití pouze jednoho kritéria. U některých tyčinek je naopak žádoucí, aby měly vyšší energetickou hodnotu a vyšší podíl sacharidů, protože jsou také využívány jako zdroj energie. Například v diskusi zmíněná tyčinka Wellnes Oats je typicky energetická tyčinka, obsahující hlavně pomalé sacharidy ( základem jsou zastudena lisované ovesné vločky), takže je určena především! jako zdroj energie PŘED větší fyzickou zátěží a pro hubnutí není nejvhodnější.
  Z tohoto pohledu je zřejmé, že by bylo nespravedlivé tyto tyčinky srovnávat pouze jako doplněk stravy při hubnutí a jen podle toho je hodnotit, protože jejich hlavní úkol je přeci jen trochu jiný.

 22. Kunová řekl:

  To Ivča:

  Naše stránky jsou zaměřeny na hubnutí, proto je porovnáváme z hlediska vhodnosti pro snížení váhy. Myslím , že z diskuze hlavně vyplynulo, že řada obézních neví, že si je můžou dát a když se dostanou do situace, v níž se nemůžou najíst jinak, mají problém a často se uchylují k musli tyčinkám (a diví se , že po nich mají brzy velký hlad).
  Takže myslím, že pro vás to může znamenat jen vyšší zájem o proteinové tyčinky z další cílové skupiny.

 23. Zdenek řekl:

  V DM drogerii prodávají několik druhů tyčinek. Mimo tyčinky s příchutí banánu, také s příchutí čokoládového krému (32% bílkovin), mléčné čokolády (16%), borůvky a jiné asi dva druhy.

 24. Kunová řekl:

  To Zdenek:
  Máte pravdu, tyčinka cookies -cream obsahuje 32 % proteinů, chuťově ale na hodně lidí působí jako přeslazená. Další, které jmenujete už nemají tak výhodné parametry pro hubnutí (mají více sacharidů, méně bílkovin).
  Test tyčinek je už více než rok starý, vzhledem k tomu jak se mění trh můžete brzy očekávat aktualizaci testu tyčinek formou nového článku.

 25. Marek řekl:

  Zdravím, dlouho jsem byl příznivcem DM tyčinek, ale pořád mi vadilo, že obsahuje ztužené tuky, apod. Tak jsem našel na 4fitness.cz kokosovou tyčinku s těmito daty:

  • složení: kokos, CFM syrovátkový protein, maltózový sirup, puffovaný amarant, med.
  • obsah na 100g: 1873 KJ, bílkoviny 34g, sacharidy 31g, tuky 19g.

  Tyčinka je mi zatím sympatická, obsahuje čistě přírodní suroviny. Cena je taky dobrá, takže jsem teď akorát zvědavý na tu chuť :)

 26. Marek řekl:

  Zapomněl jsem napsat, že tyčinka má 30g.

 27. ilka řekl:

  dobrý den, držím redukční dietu z důvodů obezity 1.stupne, a ráda bych použila proteinovou tyčinku jako náhradu jedné svačiny denně / nebo jako náhradu oběda – můžete mi prosím poradit, jakou tyčinku s ohledem na slozeni BY BYLO TEDY NEJLEPSI ZVOLIT PRI REDUKCNI DIETE? (dietu doplnuji pravidelným pohybem 4 x týdne – plavani, zumba) dekuji vrele za radu!!

 28. Katka řekl:

  Dobrý den, ještě mají pro mě chuťově velmi dobré proteinové tyčinky v drogériích Rossmann. Mají sice pouze jednu příchuť a to vanilku, ale není nijak přeslazená. Nutriční hodnoty jsou podobné jako u těch z DM. Jedinou nevýhodou je, že už je zřejmě pár lidí objevilo a tak se velmi špatně shánějí. Když na ně narazím, beru hned celou krabici :o)

 29. Kunová řekl:

  To ilka:
  V současné době asi nejvíc doporučuji tyčinku Pro-plex. Chuťově nejlepší je straciatella nebo višeň v čokoládě a klasika choco-crunch. Pokud jde o cenu, tak určitě DM tyčinka nebo, jak píše Katka , vanilková z Rossmana. Koukněte na http://www.dietninakup.cz (v současné době e-shop nefunguje, ale obrázky a nutriční hodnoty tam jsou uvedené.

 30. soraya řekl:

  Dobry den,

  uplne perfektny clanok a taktiez debata. Poslednu dobu sa snazim vybrat najlepsiu variantu spomedzi tyciniek. Chcela som sa opytat na tycinky MAXI NUTA, ktore su bezne dostupne v potravinach, tiez cenovo priatelne. Zlozenie sa lisi podla typu tyciniek, ale tie bez polevy, cisto orechove maju
  Nutriční hodnoty (35 g (1 tyčinka))
  Využitelná energie: 755,6 kJ / 181,6 kcal
  Bílkoviny: 5,1 g
  Sacharidy: 15,6 g
  Tuky: 11,4 g
  http://www.bonavita.cz/…y-maxi-nuta/

  Zlozenie maju tiez priatelne, jednoduche- 70% orechov, 5% med… Obsahuju vela tukov, avsak pripisujem to tomu, ze su tam cele orechy, co mi pride celkom fajn ako zdroj nenasytenych mastnych kyselin a pod.
  Bola by to tiez vhodna alternativa?
  Velmi pekne dakujem, perfektna stranka!

 31. Irena řekl:

  Dobrý den,nemám žádné zkušenosti s proteinovými tyčinkami, ale vím, že kolegyně užívá nějaké z Herbalife a finančně je to náročné. Myslím,že vaše nabídka tyčinek je určitě velmi podobná a cenově přijatelnější.Jak to vidíte vy?

 32. Kunová řekl:

  To soraya:
  Tyčinky maxi nuta jsou v pořádku z hlediska výživového, tuky v nich obsažené patří mezi tuky prospěšné. Jediný problém je v tom, že neobsahují příliš bílkovin, takže bych je volila jako alternativu na svačinu, po níž bude následovat další jídlo třeba za 2 hodiny, nikoli až za 3 hodiny nebo k ní doplnit 2 dl obyč mléka polotučného nebo stejné množství bílého kefíru či podmáslí.

 33. Kunová řekl:

  To Irena:
  Tyčinky Herbalife jsou samozřejmě mnohonásobně předražené jako všechny produkty prodávané multi level marketingem musí živit strukturu lidí do prodeje zapojených. Máte pravdu, stejnou kvalitu pořídíte za 1/3 ceny.

 34. Maxovicova řekl:

  Ahoj, chci se zeptat, co si myslíte o tyčinkách NatBar, tady podle tohoto článku, který jsem našla http://www.svet-zdravi.cz/…vych-tycinek, vypadají hodně dobře v porovnání s jinými tyčinkami, ale ještě jsem je nezkoušela a tak jak jste tu psali, že tyčinky z Herbalife jsou předražené, také je to produkt firmy, která se zabývá zdravým životním stylem, takže zda je cena v poměru s kvalitou v pořádku nebo je to taky moc?

 35. Fitness Guy řekl:

  Co si myslite o tejto tycinke? http://mojprotein.sk/…inka-slim-28 Oplati sa ju skusit?

 36. Kunová: řekl:

  To Fitness Guy:
  Složení a nutriční hodnoty tyčinky je velmi dobré. Určitě zkuste jak vám bude sedět chuťově. Vidím, že budu muset udělat aktualizovaný přehled proteinových tyčinek – stav v roce 2014. Článek už je 4 roky starý!

 37. Petula řekl:

  Ahoj mohla bych se zeptat na názor na tyčinku od firmy Nutrend Excelent 24% Protein Bar
  http://www.skate-online.cz/…cranberries/?…

 38. kinderova řekl:

  Ahoj, zajímal by mě váš názor na tuto tyčinku – http://www.svet-zdravi.cz/…kty/chocobar , stojí za to si ji koupit?

 39. Kunová: řekl:

  To Petula:
  Tyčinka Excelent je pod číslem 8 v článku. Článek je sice starší, ale myslím, že složení neměnili. Zjistím, jestli používají stále ještě ztužený tuk (možný zdroj trans kyselin) a dám vědět. Ale i kdyby tam ztužený tuk byl, pokud byste i ji dávala třeba jednou týdně, nic se nestane.

 40. Kunová: řekl:

  To kinderova:
  tato tyčinka má sice kvalitní složení, ale je převážně sacharidová, bílkovin je v ní velmi málo. Nevím, jaká je její cena, ale velmi podobné složení a předpokládám je o hodně levnější je tyčinka Lifebar
  http://www.alpik.cz/…47g/d-74497/?…

 41. Petula řekl:

  Tak jsem zakoupila jiné tyčinky a zajímal by mě Váš názor:
  Diet Line Sport
  http://www.lekarnadecin.cz/index.php?…
  X-treme Protein Pack
  http://www.nej-lekarna.cz/…2932235.html
  díky

 42. Janzule řekl:

  Tyčinky Guareta nosím už několik let stále v kabelce pro případ, že nebudu stíhat nebo budu mít velký hlad. Jsem s nimi velmi spokojená, moc mi chutnají a líbí se mi jejich výživná hodnota :-)

 43. FitnessOnline.cz řekl:

  Jsme velmi rádi, že třetího vítěze, Weider High Protein Low Carb máme v nabídce http://www.fitnessonline.cz/…rb-bar-100g/

 44. Stanislav řekl:

  Fakt peckovní článek. Parádní shrnutí všech důležitých informací. Díky tomu jsem si to zase o něco víc ujasnil. Když by někdo chtěl pokračovat někam dál, tak může sem http://nejlepsi-proteinove-tycinky.cz je tam obsah věnovaný speciálně proteinovým tyčinkám a jejich rozdílům, jak vybírat atd.

  Tak přeji všem dobrý výběr a dobrou chuť – co si budeme nalhávat, ta je přeci taky důležitá :D

 45. Honza řekl:

  WOOW! Tak tenhle článek stojí za velikou pochvalu! Jakožto milovník proteinových tyčinek to velice ocenuji. Jen škoda, že jste nezařadili moji oblíbenou – http://www.hokejfloryk.cz/…40g-p831810/?…

 46. Honza řekl:

  Z tohoto testu https://www.covybrat.cz/…ova-tycinka/ vyšla nejlépe tyčinka Quest Nutrition Quest Bar 60 g, ale stojí skoro 60 Kč. Myslíte že je opravdu o tolik lepší než Nutren Excellent?

 47. Petr S. řekl:

  Tak ja jsem hodne spokojenej se zanckou active, pravidelne objednavam odsud https://www.inkospor.cz/tycinky/

Zanechej komentář

TOPlist