Velice často se setkávám s dotazy typu „ cvičím až 4x v týdnu, makám jako blázen, ale moje tukové zásoby se příliš nezmenšují !! Jak je to možné ?“ Odpověď je vcelku jednoduchá, i když celý problém vypadá na první pohled poměrně složitě. Je obecně známo, že ne každá zátěž (cvičení) je stejně náročná na práci srdce a každý člověk reaguje na stejné cvičení i jinou tepovou frekvencí.

Tepová frekvence (TF) udává počet tepů (stahů) srdce během jedné minuty. Tato frekvence se liší podle intenzity tělesné zátěže a trénovanosti jedince. Klidová TF se pohybuje v rozmezí 65-75 tepů za minutu, u trénovanějších jedinců klesá až k 50 tep/min. Podle klidové TF můžeme tedy i hodnotit naši trénovanost, příp. sledovat jak se zlepšujeme během delšího období.

Když hodnotíme intenzitu nějaké zátěže, můžeme se setkat s hodnocením, že při ní dosahujeme např. 60 % maximální tepové frekvence. Čím je tedy cvičení náročnější pro srdce, tím více se tepová frekvence během cvičení blíží tzv. Maximální tepové frekvenci. Maximální tepová frekvence (MTF): Je hodnota, kterou bychom v žádném případě neměli překračovat. Pro každou věkovou skupinu je tato MTF jiná, ale existují obecné vzorce, ze kterých můžeme naší MTF vypočítat. MTF = 220 – věk cvičence (někteří autoři uvádí u trénovanějších osob věk x 0,7)

Od hodnoty vaší MTF pak vypočítáte jakou TF byste měli dodržovat během určitého cvičení.

Než ale zjistíte v jakém pásmu tepové frekvence se pohybujete, musíte nejpve vědět jak se tep měří. Pokud nemáte měřič tepu přímo v hodinkách, nebo podobně, můžete si tep změřit třemi prsty na vnitřní straně zápěstí, nebo dvěma prsty na straně krku. Rozeznáváme klidovou TF- ráno po probuzení, doporučuje se 3 dny za sebou a vzít pak průměr, aktuální – ihned po cvičení, nebo během cvičení, kdy stále chodíme a udržujeme tak přibližně stejnou TF. Klidovou TF měříme tak, že celou minutu počítáme tepy, aktuální tak, že počítáme 10 vteřin a pak číslo násobíme šesti, toto zopakujeme a pak použijeme průměr.

Záleží právě na TF na co bude vaše cvičení nejvíc působit. Na redukci váhy tj. co největšího spalování tuků je optimální 55-65% Vaší MTF !!!! Nikoliv tep okolo 160 tep/min jako při např. náročnějším Step-aerobicu, ale pro 20-letou slečnu s nadváhou je ideální cvičení P-class a Body-styling s tepovou frekvencí 113-134 t/min tedy 18-21 tepů za 10 vteřin !!!! Z tohoto vyplývá, že nejlépe spalují tuky pomalejší typy cvičení, nikoliv extrémní Kick-box, nebo Tae-bo.

Stejně tak platí, že optimální aerobní zatížení pro zlepšování fyzické kondice se pohybuje 65-85% MTF. Nejvyšší TF se dosahuje u extrémních aerobiců jako je Tae-bo kde TF frekvence dosahuje 90% MTF, což je skvělé pro zvýšení trénovanosti Vašeho srdce, ale vaší „pneumatiku“ na břiše, nebo jinde to, nechává v klidu !!

Se zvyšující se tepovou frekvencí totiž metabolismus přestává brát energii z tuků a přechází na glykogenové, tedy sacharidové energetické zásoby.

Vytisknout článek Vytisknout článek

Odpovědi k “Jaká je optimální tepová frekvence pro hubnutí”

 1. Katka řekl:

  Moc vas zdravím a chci vás požádat o vypočet tepové frekvence. vážím 68,měřím 170, věk 35.moc moc děkujo Katka

 2. Meli řekl:

  Katko. Tepová frekvence TF se měří takto: Nahmatej si bříšky ukazováčku a prostředníčku pravé ruky tep na palcové hraně zápěstí levé ruky. Případně na krční tepně. Počítej údery ( pulzy) , které ucítíš a stopni si je na hodinkách, kolik jich bude za minutu. (Případně kolik jich je za půl minuty a vynásob je dvěma). Můžeš případně využít měřič tepu, který Ti ukáže hodnotu na displeji. Pásmo TF si jednoduše vypočítáš viz návod ve článku (220-věk). Tj. ve Tvém případe 35let je MTF 100%= 185 pulzů. 55-65% =( 102 až 120), 65-85% =120 až157 pulzů/min

 3. Frogyčka řekl:

  Pěkný den, měla bych na Vás jeden dotaz. Právě jsem začala s běháním. Účel je dostat se do formy a zhubnout. Jsem sportovní typ, nicméně práce mne posledních pár let zahltila na tolik, že jsem se nevěnovala sama sobě a opět ve 29letech se chci k formě vrátit. po 2x uběhnutých 6km (za 3dny) jsem zjistila, že to není to pravé ořechové a že na to musím jinak. Koupím sporttester a budu si udržovat tep. frekvenci cca 130. (TF – v průměru 81). Mám ještě řešit aerobní a anaerobní práh? zjistila jsem, že po prvním běhání jsem cítila opravdu vše a hlavně kyčelní klouby. Po druhém už je vše ok, ale myslím si, že to zbytečně přeháním a nevím na co vše se soustředit. A jak často a jak dlouho bych asi běhat měla? díky moc Frogyčka

 4. Palo řekl:

  to Frogycka – ja ked som zacinal behat, tak som utekal ako blazon pokym som sa uplne neunavil :D potom si ma zobral do parady moj kamos, ktory behava pravidelne a aj sutazi, takze uz viem co som robil zle :D Treba zacat pomaly a bezat tak aby si sa citila v pohode, aby si nemala pocit ze Ti je zle a dobehnes uz len jedno kolo napr. a hotovo, ale musis si najst taky rytmus, kedy sa Ti bezi pohodlne, vies pravidelne dychat a vies v tomto tempe odbehnut na zaciatok mozno aj len 15 minut. Samozrejme postupne budes pridavat, ale to uz sama budes citit ze mozes. A druha velmi dolezita vec je dychanie. Skus vzdy dychat co najhlbsie, teda nerobit kratko a rychlo nadych a vydych, ale pravidelne zhlboka nadych a vydych. Mne osobne to velmi pomohlo a znizi Ti to pri rovnakej fyzickej aktivite aktualnu vysku tepu. Kazde rano si meraj tep, ak budes mat pusteny comp tak napriklad aj na http://www.heartratenow.com a sleduj si aj ako rychlo Ti trva ihned po vykone klesnutie tepu na uroven napr. 100 tepov, cim rychlejsie Ti klesne tep, tym lepsie…:)

 5. janka řekl:

  chci se zeptat… není to tak dlouho, co se nějaká tepová frekvence vůbec neřešila,ale říkalo se, že se musí cvičit víc jak 20 minut, to se údajně spalují sacharidy a až se spálí, tak potom teprve začne spalování tuků.Tak jak to je? Děkuji. J.

 6. Matte řekl:

  Abychom spalovali tuk, měli bychom udržovat tepovou frekvenci okolo 130–140 t/min.
  Výpočet max. tepové frekvence: od čísla 220 odečíst svůj věk, tedy 220 – věk.
  Pokud cvičení „přepálíme“, dostaneme se do anaerobního pásma, což není žádané.
  Co se týče délky cvičení. Abychom spálili tukové polšťáře, je potřeba cvičit min 20 minut, lépe až 30 na „zahřátí“, až poté začne docházet k dobrourávání tuku.
  Já např. v zimě jezdím hodinu na rotopedu. Pokud bych na rotopedu jezdila „jen“ 20 minut, nemohla bych od toho očekávat, že zhubnu, pokud by to byla jediná sportovní aktivita v průběhu celého dne.

 7. janka řekl:

  No jasně ,ale není mně jasné toto: když cvičení vzhledem k tepové frekvenci „přepálím“, tak spaluju sacharidy, a ty po cca 20 minutách dojdou a pak spaluju tuky? A když cvičím dle tepové frekvence v ideálním pásmu na spalování tuků, tak spaluju tuky hned od začátku nebo je prvních 20 minut taky na úkor sacharidů? Pokud by to prvních 20 minut taky jelo na cukry, pak tedy vliv tepové frekvence až tak není,ne?. J.

 8. Matte řekl:

  Podle mého názoru:

  1. Existují 2 druhy cvíčení – aerobní a anaerobní (liší se od sebe procesy, které probíhají v těle).
  2. Když začneme cvičit, tak 20–30 minut spotřebováváme cukr z krve (glukosa), po 20–30 minutách začne docházet.
  3. Pokud dodržujeme správnou tepovou frekvenci, tělo pokračuje dál v aerobním režimu a začne spotřebovávat také tuky.
  4. Pokud se tepová frekvence překročí, svaly se nestačí okysličovat a tělo se přepne do anaerobního režimu, kdy dokíže energii získávat pouze z glukosy (buď přímo ze svalu nebo rozložením glykogenu na glukosu v játrech).

  Když cvičení vzhledem k tepové frekvenci „přepálím“, tak spaluju sacharidy, a ty po cca 20 minutách dojdou a pak spaluju tuky?
  Opět – když cvíčení přepálíme, jdeme do anaerobního režimu, tím tuky nespálíme.

  A když cvičím dle tepové frekvence v ideálním pásmu na spalování tuků, tak spaluju tuky hned od začátku nebo je prvních 20 minut taky na úkor sacharidů?
  Prvních 20 minut opravdu jedeme na cukry a po 20 minutách se začne spalovat tuk při dodržení tepové frekvence.

  Pokud by to prvních 20 minut taky jelo na cukry, pak tedy vliv tepové frekvence až tak není,ne?
  Není při prvních 20 minutách. Nevím, zda se to takto dá napsat. Jde také o produkci kyseliny mléčné (tzv. Coriho cyklus). Pokud cvičení přepálíme dojde zbytečně k vyčerpání.

 9. Veronika řekl:

  Dobrý den.Chodím na spinning asi 2 roky a používám hodinky na měření tepu.Když mám průměrný tep během jízdy cca 70% mám spálených calorií 550,ale jsem uřícená.A když jedu na 55% mám spáleno 360 a jsem v pohodě,co je lepší?

 10. dan řekl:

  určitě na těch 55. ale přidej na těch 60 a budeš procentuálně v nejlepší fázi pro spalovaní tuku.

 11. Lucie řekl:

  Pěkně zdravím, chodila jsem do posilovny a tam jsem si i zakoupila měřič tepu, pak jsem konzultovala s trenérkou v jaké tepové frekvenci bych se měla pohybovat, abych spalovala tuky, podle nějakých tabulek mi vyšlo 135 až 145, delší dobu jsem se podle toho řídila, řekla bych bez výsledku. Měřím 168, 70 kg a je mi 29 let.

 12. Matte řekl:

  To Lucie: co je delší doba? Já jsem cvičila o sto šest asi 5 měsíců a opravdu jsem se snažila dodržet, co se dalo, ale moc tuku jsem nespálila, a to nejsem žádný drobeček. Po 4–5 měsících se to zlomilo a najednou se děly divy:) Během dalších 5 měsíců jsem zbubla 10kg + 10cm v pase. Přitom jsem na to šla úplně stejně. Možná to chce víc času u některých lidí, než si tělo zvykne.
  Na vaši výšku máte přiměřenou váhu. BMI je neobjektivní, jelikož stejný výsledek může mít člověk, co pravidelně navštěvuje posilovnu a má aktivní způsob života, stejně tak člověk opravdu obézní, ale to asi všichni víte.
  Někde jsem četla, že s přibývajícím věkem si musíme připočítat k váze něco málo navíc, tudíž nemůžeme čekat, že když jsme měli v 18ti 60kg, že stejnou váhu budeme mít i ve 30ceti:) Jsem podobného věku jako vy.

 13. Lucie řekl:

  Matte: Moc děkuji za odpověd. Máte pravdu, s přibývajícím věkem to je složitěji :-) Chtěla bych se ještě zeptat, je opravdu měření tepu tak důležité při redukci hmotnosti? Např. chodím ráda na spinning, je to velká zatěž, při které mám vysokou TP, jestli jsem to dobře pochopila, při tomhle sportu nebudu spalovat tuky? Hezký pozdrav Lucie

 14. Matte řekl:

  To Lucie: Tak tady si nejsem jistá. Spinning je propagován jako jeden z nejlepších pomocníků pro spalování tuků, ale podle mého názoru méně je někdy více, tedy menší intenzita = více spalené energie z tuků + hlídání tepové frekvence, o čemž se dá při hektické lekci spinningu mírně pochybovat. Samozřejmě záleží, jakou zátěž si na rotopedu nastavíme atd. Mně osobně spinning nevyhovoval. Cítila jsem se zmordovaná, i když dost vydržím a bez sportu bych nevydržela. Tak jsem to vyřešila tak, že jsem si koupila kvalitní rotoped, na němž se snažím 4× do týdne hodinu jezdit, což mi velice pomohlo při formování postavy. Během jízdy 2× slezu a zahřátá posiluju břicho na lavičce + někdy použiju činky na ruce, někdy posiluju o zeď atd. Mimoto chodím ještě plavat a každý víkend s manželem na squash:) Asi je to otázkou názoru. Každému sedne něco jiného. Mě prostě spinning nedostal:)

 15. Michal řekl:

  Zdravím,

  já se věnuji fitness, Kung-Fu a v neposlední řadě nevynechávám ani kardio, pohybuji se v tepové frekvence 120 – 140 tepů / minutu a je to velice účinné. Za 45 minut jsem spálil 50 % tuků v těle, zhruba 700 kalorií, doporučuji hodinky pro měření tepu, lze nastavit i různé programy.

 16. klaaarka řekl:

  Michal: Tak to bych taky chtěla, za 45 minut spálit 50% tuku v těle :-D To bych si dala i hodinu a půl :-D :-D

 17. P řekl:

  Někde je doporučován tzv. intervalový tréning. Tedy určitý čas až téměř na 100%MTF a poté na určitou dobu pauza (3 typy pauz – 90). Některé internetové zdroje tvrdí, že je to optimální pro spalování tutku, ale podle mne se spíše jedná o anaerobní cvičení. Tak kde je pravda?
  Asi to chce vlastní test a vybrat si to pro sebe nejvhodnější.

 18. Michal řekl:

  Ano, nešetřil jsem na hodinkách, které měří tep a vypočítají dokonce procento účinnosti tréninku, čímž zjistíte, kolik procent ze cvičení šlo z tuků.

  Optimální frekvenci pro nejúčinnější spalování tuků vypočítáte následovně:

  220 – váš věk x 0.55 (minimálná tepová frekvence).
  220 – váš věk x 0.65 (maximální tepová frekvence).

  Pokud si přejete zbavit se tukových zásob, neměli byste se dostat pod minimální a nad maximální tepovou hranici, pokud to dodržíte, výsledky budou po několika měsících velice zřetelné.

  Spalování tuků je dlouhou záležitostí, chce to především pevnou vůli.

  Doporučuji Vám kardio trénink + značkové hodinky, které Vám naprosto přesně změří počet tepů za minutu a obsahují mnoho individuální nastavení.

  Mnoho štěstí, běhejte, běhejte a běhejte. Jednou Vás všichni pochválí a budou obdivovat Vaši postavu.

  S pozdravem Michal.

 19. Jakub řekl:

  Ano, s tím co píše Michal plně souhlasím. Taky jsem pořídil kvalitní meřič tepu a mimo jiné, baví mě při šlapání na spinningu se držet v tomto rozmezí a nejlépe tak, aby byl tep furt stejný. Ale po poradě s trenérem spinningu jsem do šlapání zařadil i tři „výšpaly na kopec“, kdy asi 5 minut jedu na 85–90% maxima a pak volným výšlapem nechám tep spadnout opět do aerobního pásma. Připadá mi, že je to dost účiné, břicho, boky miznou před očima, dokonce začínám poznávat i nějaké to svalstvo, ale nohy přes stehna mi nerostou, jenom tvrdnou. A taky když například dobíhám autobus a je to delší kus, tak jsem vydýchaný během chvilky a i během šlapání mi potom stoupání spadne tep na 60% během chvilky, cca 2 minuty. Dříve, ikdyž jsem šlapal tak mi tep z maxima nepadal tak rychle. Ale nutno dodat, že toto prý lze aplikovat až po 4 měsicích pravidelné šlapání, když je tělo už naučeno tuky spalovat a získávat z nich energii.

 20. Lucka řekl:

  zdravím všechny,

  mám jeden dotaz. Pořídila jsem si sporttester, abych si hlídala tepovou frekvenci mezi 55–65%, jak je doporučováno, pokud chci zhubnout. Je mi 23 let, takže ideální rozpětí by mělo být mezi 108–128 MTF. Zjistila jsem podle sporttesteru, že při normální chůzi, mám frekvenci cca 120, při běhání až skoro 180. řekla bych, že jsem si snad pořídila kvalitní přístroj, tak doufám, že není chyba zde. Každopádně nevím, jak s tím teď naložit :-(

  Díky za jakýkoliv názor,
  Lucka

 21. Jakub řekl:

  Ta Tepová Frekvence kolem 120 při chůzi, je docela klidně možná a ano, běh patří mezi jedny z nejvíce tepově náročných aktivit, proto není problém aby TF při běhu byla takto vysoká. Proto taky většina lidí, kteří aktivně netrénují, nejsou schopný delší dobu běžet. Jestli máte TF při chůzi 120, taky si naordinujte 4–5 týdně hodinovou procházku. A ještě dotaz, při chůzi, při této TF, jste schopna ještě normálně mluvit, bez větších pauz na dýchání? Jestli ano, tak je to ideální stav.

 22. pajty řekl:

  Dobrý den, mamdotaz na tepovu frekvenci jake hodnoty bych mnel dodržet a to minimum a maximum je mi 51 let vyška 183 cm váha 125 km
  provadim 2× až 3× kolo po 30 minutach a 30 minut cvičení posilovaní
  sobota a nedele 60 minut chůze. děkuji

 23. pajty řekl:

  tam sem se sekl vaha je 125 kg a ne km

 24. Kunová řekl:

  To pajty:
  Ideální tepová frekvence pro vás = tepová frekvence, při které budete optimálně spalovat tukové zásoby je mezi 102 – 135 za minutu. (počítá se 220 minus věk, z toho, co vyjde krát 0.6 – 0.8).
  V tomto pásmu byste se měl udržet po dobu nejméně 30 minut (ale už těch 30 minut bude velmi dobrých). Kolo a chůze jsou pro vás ideální typy pohybové aktivity (žádné nárazy na nosné klouby).
  Držím palce ! Dejte vědět, jak se vám to daří.

 25. Petra řekl:

  Dobrý den, moc bych Vás prosila o radu. Pořídila jsem si domů spinningové kolo. Má normální váha se pohybuje od 50 – 55 kg, přibrala jsem na 67 kg a ráda bych je shodila. Je mi 21 let. Dnes jsem si pořídila hodinky na měření tepové frekvence. V obchodě mi to vypočítali tak, že bych měla šlapat na spinneru údajně 1,5 – 2 hod a držet se čísla 140 – 145 na hodinkách. Když jsem si to počítala na internetu tak mi to vyšlo nějak 110. Můžete mi prosím poradit jaký styl jízdy mam volit, jak dlouho denně můžu šlapat aby mi nerostly svaly, ale abych zhubla tukové zásoby ze zadku stehen a lýtek?
  Moc děkuji, Petra

 26. Danka řekl:

  Ahoj. Mám 42 rokov, chodím bicyklovať do posilovne. Vypočítala som si pulzovú frekvenciu 220 – 42(vek) x 60 % = 95 – 115. V posilovni mi ale povedali, že 115 je veľmi nízke, a mám dosiahnuť až 140. Chcela by som hlavne schudnúť, nie nabrať svaly na lýtkach. Nie je to veľa? Koľko môžem mať maximum tepovú frekvenciu pri chudnutí? Ďakujem. Danka

 27. Kunová řekl:

  To Danka:
  Optimálně hubnout budete při tepové frekvenci, která nebude nižší než 107 a ani vyšší než 142. Optimální rozmezí pro váš věk na hubnutí je tedy 107 –142 tepů/min.
  Výpočet je 220-věk a to, co vyjde vynásobíte 0.6 (to je spodní hranice) a 0.8 (to je horní).

 28. Tara řekl:

  Ahoj, mám 52 roků, vážím 75 kg a potřebuji nějaké kilo dolu, ale především potřebuji kondičku, chodím po horách. Byla jsem v lázních kde mi spočítali tepovku na hubnutí mezi 220 – 231. Ovšem po týdením tréninku to bylo opravdu vysilující . Zakoupila jsem si sporttester a ten mi píše úplně jiné údaje 161 – 196 což je pro mě příjemnější … tak nevím co si vybrat. děkuji Tara

 29. Sekhmet řekl:

  Tara: 220 – 231 je ve Vašem věku tak na infarkt a ne na hubnutí. Přesnou tepovou frekvenci spočítáte podle tzv. Karvonenova vzorce následovně:
  Cílová tepová frekvence = ( (TFmax – TFklid) x 0,6–0,8) + TFklid
  TF max = maximální tepová frekvence (spočítá se jako 220-Váš věk)
  TF klid = klidová tepová frekvence (měří se po uklidnění, cca 1/2 hodiny sedět v klidu, ne po probuzení ze spánku). Ve Vašem případě vidím ideální tepovou frekvenci kolem 110 – 120 tepů za minutu.
  Jinak stačí, když při sportu budete schopna mluvit v kratších souvislých větách bez lapání po dechu, ale již nebudete schopna zpívat.
  Obecně je sport při optimální tepové frekvenci pocitově méně namáhavý, sportující udávají obavy, zda sportují dostatečně intenzivně, když se „tak málo potí a vůbec nelapají po dechu“. Tak je to totiž správně.

 30. Kunová řekl:

  To Tara :
  TF na hubnutí 220 – 231 je absolutní a nebezpečný nesmysl! Kdo to mohl vypustit z ústní dutiny ? Podle mých výpočtů budete ideálně hubnout při TF minimálně 100 a maximálně 135 tepů za minutu.

 31. venena řekl:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, byla jsem dneska na badmintonu a měla jsem sporttester. Asi 3 x za hodinu mi tep vylétl přes 200 tepů, nejvyšší TF jsem měla 224, jak moc je to pro mě nebezpečné? Můj věk je 26 let. Chodím pravidelně 3 x týdně na heat, plus jezdím na rotopedu a posiluji, takže nějakou tu kondičku mám, ale tohle je pro mě zase jiný druh pohybu, na který není moje tělo zvyklé… Nerada bych s badmintonem přestala, pže mě moc baví, ale bojím se, aby to se mou neseklo :o(
  Děkuji za odpověď.

 32. Radka řekl:

  Dobrý den, Již několik měsíců pravidelně sportuji – fitnes, squash a běhání po lese,ale protože stále nehubnu pořídila jsem si hdinky na hlídání tepové frekvence! Hodinky vypočítaly rozmezí dle věku a váhy,ale bohužel jsem pořád byla v maximu… pokud jsem běžela na absolutní rovině a držela jsem tempo na minimu, byla jsem schopná spadnout na 160–170 (maximum mám 146), ale jakmile začalo stoupání, tep vyběhl neuvěřitelně…Když běhám bez hodinek, běhám na takové frekvenci,abych byla schopná u běhu povídat. Tzn. že pokud se budu držet tepové frekvence, bude stačit když budu po lese chodit a usmívat se a tak zhubnu ? :o)) Prosím o radu! Díky RD

 33. Sekhmet řekl:

  venena: Myslím, že pokud jste mladá a zdravá a za hodinu badmintonu Vám tepovka vyletěla párkrát hodně vysoko, nemělo by Vás to zdravotně ohrozit. Při některých sportech se dělají tzv. sprinty, což je krátkodobé intenzivní zvýšení tempa tak, aby tepovka vyletěla na maximum. Posiluje to srdce a kardiovaskulární systém – nicméně maximální tepová frekvence by se ani u Vás neměla pohybovat příliš přes 200. Vyšší tepové frekvence způsobují, že tělo si energii nebere tolik z tělesného tuku, ale z glykogenu v játrech – což způsobuje malý úbytek tukové tkáně, ale zato vlčí hlad po cvičení.

  Radka: Je pravda, že někteří (zvlášť méně trénovaní) lidé lépe hubnou při obyčejné chůzi, než při běhu, který je pro ně příliš namáhavý a mají při něm vysokou tepovou frekvenci. Obecně se tuky spalují při každém druhu pohybu, jen se dle výše tepové frekvence mění jejich poměr vůči spalovaným sacharidům. Takže ano, je možné, že se Vám bude líp hubnout při chůzi než při běhu.

  P.S.: Nejsem lékař, ani výživový poradce, jen velmi poučený a hodně sportující laik, takže žádný z mých názorů není mantra ani slovo Boží. Pokud se moje rady a rady paní doktorky Kunové lišily, důvěřujte paní doktorce Kunové :)

 34. Kunová řekl:

  To venena:
  224 tepů mi připadá při vašem věku a kondici špíše jako rozbitý sportester. Jak jste se cítila subjektivně ? Kolik jste si naměřila na heatu?

 35. venena řekl:

  To paní doktorka Kunová:
  právě že jsem se cítila docela špatně… Ono se mi to při sportu stává, že třeba běžím na pásu nebo jedu na rotopedu, mám tep 130 a najednou, aniž bych zrychlila nebo přidala zátěž, cítím tlak na prsou, nemůžu se pořádně nadechnout a jak podle sporttesteru, tak podle měřiče pulsu na rotopedu vystoupá tep během pár vteřin (tak 5 vteřin odhadem) třeba na 179, tak zpomalím a do půl minuty je to zase dobrý… Ale to, že mi to takhle rychle klesá mám až tak 3 měsíce zpátky, předtím mi ten tep zůstal zvýšený a bylo mi špatně třeba do konce dne, takže to přisuzuji tomu, že jsem to srdíčko trochu vytrénovala :o) Na heatu mívám tep mezi 130 a 150, při běhu se mi držel mezi 160 a 189, pak jsem vždycky radši trochu zpomalila, ale těch 224 na tom badmintonu mě už trochu vyděsilo, stalo se mi to za tu hodinu myslím 3×, pak jsem zjistila, že když se nebudu ohýbat pro míček a radši ho kopnu příteli, aby ho sebral on, tak že se mi to nestalo a samozřejmě jsme i trochu zvolnili tempo, ale ke konci už jsme zase nasadili stejné tempo jako na začátku a to už mi bylo dobře, takže jsem to asi rozdýchala a přestala se ohýbat a rychle zvedat kvůli míčku a nahlas na něj volat, když jsem mu chtěla něco říct, abych šetřila dech a pomohlo to… Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala…

 36. Kunová řekl:

  To venena :
  Doporučuji, abyste si nechala provést vyšetření, které se nazývá zátěžová ergometrie. Najděte někoho, kdo dělá sportovní lékařství v místě vašeho bydliště . Určitě tam zajděte !!!

 37. Anonymní řekl:

  děkuji za odpoveď, zkusím to :o)
  já jsem s tím právě už na normální kardiologii byla několikrát a zachytili ten můj vysoký tep na ekg, ale oni tvrdí, že sice ten tep mám vysokej (dřív se mi to totiž stávalo i normálně, bez jakékoli zátěže), ale pravidelnej, takže to prý nevadí, ale mně to ten sport dost ztěžuje, když se mi u něj dělá špatně :o(
  taky mě napadlo, že bych zkusila ještě nějakého sportovního lékaře, ale právě nedokážu odhadnout, kdo tomu problému bude rozumnět víc a dokáže mi pomoci…

 38. Já řekl:

  Ono to s tím pulzem není až tak pravda. Čím je vyšší intenzita, tím méně procent kalorií jde z tuku, ale tím větší je celkový kalorický výdej, takže množství spáleného tuku může být stejné. Spíš jde o to že by měl pohyb trvat co nejdéle. Takže pokud někdo dokáže běžet 2 hodiny s TF 180, bude hubnout líp než kdyby jenom šel.

 39. TERKA řekl:

  ahoj ,chtěla bych se zeptat jaká je moje tepová frekvence?měřím 170,važím 76,a je mi 14

 40. Lolo řekl:

  Já teda nevím, ale vy nečtete lidi (někteří)? Diskuzi taky nemusím pročítat do detailu, abych si všimla, že se někde píše o výpočtu tepovky. Asi by mě nebavilo pořád dokola odpovídat na to stejné:))) Už na to reaguju, protože je to Xtý dotaz, který řeší optimální tepovku.

  Paní doktorka napsala:
  Výpočet je 220-věk a to, co vyjde vynásobíte 0.6 (to je spodní hranice) a 0.8 (to je horní).

 41. Kunová řekl:

  To Lolo :
  Díky moc.

 42. halmap řekl:

  Mám prosbu. Jakou optimální aerobní tepovou frekvenci bych měla mít, když beru prášky na vysoký tlak a dočetla jsem se, že v tomto případě vzorec neplatí. Je mi 35 let. Na rotopedu to více jak na 114 tepů/min.ne­vytáhnu. Klidovou TF mám 58/min. Jak si mám vypočítat aerobní TF, abych spalovala tuky. Iva

 43. Eliška řekl:

  Dobrý den, mám otázku, je jumping vhodným sportem na hubnutí? Dozvěděla jsem se, že právě kvůli vysoké tepové frekvenci při něm rostou svaly… Také by mě zajímalo, když půjdu 2× týdně na jumping a 2× týdně odpálit pár míčků na golfové odpaliště (cca 1 hodina), jestli se to dá počítat jako dostačující pohyb na hubnutí :-) Děkuji, Eliška

 44. areal řekl:

  Dobry den, najskor som sa cudoval ake trivialne veci sa tu diskutuju a teraz paradoxne pridavam tiez… prestavam mat jasno co sa tyka max. tepovej frekvencie: stretavam sa s roznymi vzorcami na vypocet, viac-menej sa zhoduju s tym Vasim (220-vek)… kde je ale problem: bol som nedavno v ramci preventivnej prehliadky v praci na bicyklovej ergometrii (som zdravy, len je pozit. rodinna anamneza na infarkty) a lekar mi do zaveru uviedol MTF 210/min (!) mam 39 rokov… strasne potrebujem zhodit par kg a som v pomykove neviem z coho mam vychadzat pri vypocte tych potrebnych 60% MTF, z Vasho vzorca mi vychadza spalovacia TF 108 (220–39×0.6=108) co sa mi zda hrozne malo (aj v klude mavam normalne 90/min(neustaly stres v praci + kava)) ..nemam problem vydrzat na 170 pocas bicyklovania – to je ale asi uz moc … dakujem za reakciu

 45. marty řekl:

  zdravim..chtel bych se zeptat: nevite cim muze byt ze pri jizde na kole,rotopedu nebo behu nejsem schopny dosahnout vyssiho tepu nez je 90? tuto hranici zvladnu prekrocit jedine kdyz pridam natolik ze se velmi rychle unavim..muzete poradit? je mi dvacet a tak trikrat do tydne sportuju (spis anaerobni sporty) diky

 46. Big M řekl:

  Já nevim ale

  (220–30)x0.65 = 123,5
  (220–30)x0.55 = 104,5

  To jsou hodnoty, při kterých se skoro ani nezapotím, a s mou váhou takové cvičení ani nehne, ani když takhle jedu hodinu denně. Nejlepší výsledky mám při průměrné tepovce 161 tepů za minutu. Preferuji veslování a při téhle intenzitě cvičení to jak vidím na váze, tak cítím na zatěžovaných partiích.

 47. noral řekl:

  Dobrý den. Potřebuji radu zkušených :-). Koupila jsem si měřič tepové frekvence a není mi trochu jasné nastavení hodnot. V návodu se píše …nastavte hodnotu horní meze srdeční tepové frekvence. Myslí se tím MTF, nebo už těch 60% ??? MTF jsem vypočítala takto 220–49=171 a optimální 171×0,65 =cca111. někdo ale uvádí, že optimální je v rozmezí 0,55– 0,80. A já nevím, která je lepší. Doufám, že se neopakuji, nečetla jsem diskuzi celou. Díky za radu

 48. Kunová řekl:

  To Big M a noral:
  Pro odborné dotazy z oblasti fitness, různých záludností kolem tepové frekvence apod. se spojím s někým, kdo bude moci kvalifikovaně odpovídat na dotazy. Já jsem přeci jen více orientovaná na výživu.

 49. Filip řekl:

  tak ja jsem z toho celkem blbej :) …v clanku se pise tepova frekvence na hubnuti MTF * 0.55–0.65 a nekdo tu v diskuzi uvadi MTF * 0.6–0.8, jak je to mozny? kde je tedy pravda?

 50. Tomáš řekl:

  Filipe, mám stekný problém? Když běhám, jde mi tep na nějakých 155 (věk 28), tz optimální TF na hubnutí nějakých 105–135. Příjde mi to hrozně málo, skoro se ani nezapojím. Pokud vynásobím maximálku 192×0,6 a 0,8 výjde mi optimální tepová frekvence 115–153 což se už trošku blíží tepovce, kterou mám při běhání já. Pokud ještě vynásobím věk koeficientem 0,7 (trénovaní jedinci) výjde mi rozmezí 120–160 což odpovídá mé představě. Jak je to teda správně? :)

  Díky, Tom

 51. Ludmila řekl:

  Mám 61 let,cvičím 50 min na orbitreku.Při jaké TF budu spalovat tuky.Děkuji za odpověd.

 52. Maja řekl:

  Tak už mi je jasné prečo sa mi sadlo nestráca :). Škoda, že som sa takéto dačo nedozvedela pred 3 rokmi, ušetrila by som sa depresii a beznádeje pri pohlade na moje faldičky. Mám 36 rokov, 165 cm a 102 kg. Vyskúšali sme s mužom more diét, cvčili sme, nejedli sme, alebo len zeleninu a ovocie a pribrali sme. Aby sme mali motiváciu a výdrž, tak vždy chudneme spolu. Za posledné 3 roky som pribrala 35 kg, od roku 2007 som šla z váhy 52kg na terajšich 102 a aj tie mám kruto vybojované. Chodila sme po odborných lekároch a nič sa nezistilo. Naopak boli prekvapení, že mám na svoju váhu výbornú kondíciu a fyzičku. Prekvapení je slabý výraz, boli v šoku :), predpokladali, že som proste len ďalšia obézna žena. Z tohoto článku som sa dozvedela príčinu. Moja tepová frekvencia pri cvičení je 150–172 :). Vysvetlilo sa tým prečo sa cítim 102 kilová v lepšej fyzickej kondícii ako 52 kilová. Takže teraz budem tep pekne strážiť na 55–65% MTF a začnem konečne spaľovať pneumatiky :). Nádej umiera posledná.

 53. petryk řekl:

  No koukám jak tady vypisujete zajímavé odpovědi ale co třeba lidi kteří mají klidovou TF 100
  to znamená že když jde na procházku tak hubne????
  A nebo potom by bylo doporučení nic nedělej protože stejně nehubneš???

 54. mirec.10 řekl:

  Tepovka a jej sledovanie je velmi doležite, ked chcete nieco dosiahnut a chcete vidiet vysledky. Urcite doporucujem kupiť sporttester a držať sa rad ktore vám napisali v prispevkoch ostatny. Ale hlavne a to je dolezité sa je treba drzat hesla CICA NEZER : Hlavne po veceroch a pri telke. Dodaj telu to co dokazes aj spalit.

 55. mirec.10 řekl:

  A pre ostatnych co tu pisu ze beru lieky na tlak alebo nedosahuju z nejakeho dovodu to co je pri zdravych ludoch normalne. tak nic neskusajte, neexperimentujte a neriskujte a vsetko co sa tyka sportovania konzultujte s vasim lekarom. Hlavne aby ste si neublizili.

 56. Peťule řekl:

  Dobrý den,
  mám dotaz. Pořídila jsem si hodinky na udržování ideální tepové frekvence pro spalování tuků. Tu mám okolo 130. Začala jsem chodit na zumbu a při této aktivitě mi vyletí tep až na 180 minimálně mě klesne na 160 (první hodina zumby). Zajímalo by mě, zda časem mi tep klesne na těch 130 nebo jestli si tělo nezvykne a budu mít pořád těch 180 a tím pádem je pro mě vhodný jiný druh sportu. Místnost v které se cvičí je bez klimatizace tudiž dost velké teplo. Děkuji za odpověď

 57. jakub řekl:

  Dobrý den,
  mám dotaz, snažím se vypočítat svoji optimální tepovou frekvenci pro spalování tuků ale vyčetl jsem na netu více vzorečků pro výpočet a výsledky se značně liší. Tak např. zde uváděný vzoreček pro výpočet (budu zrovna uvádět svůj věk), 220 – 49×0,55 = 94. Potom jsem se dočetl o údajně přesnější Karvonenově metodě, která bere v potaz ještě klidovou TF (rozněž budu uvádět své údaje) max.TF – klid.TF x 0,55 + klid.TF tzn 171 – 59 x0.55 + 59 = 120,6.
  Rozdíl je tedy 26 tepů, což je myslím dost. Tak nevím jestli něco nepočítám špatně, prosím poraďte mi podle čeho se tedy mám řídit.
  Děkuji za odpověď

 58. HausO řekl:

  Dobry den,
  po zakoupeni merice TF jsem si ho vzal na hory na snowboard.
  Po mereni jsem byl prekvapen vysledky, pri jizde dolu dosahovala moje TF lehce nad 190, pri jizde nahoru na lanovke TF temer neklesla pod 115.
  Jsem muz, 30let dle vzorce
  210 – 1/2 vašeho věku – 5% vaši váhy + 4 (pro muže)
  vychazi moje maxTF na 195 (dle vzorce na teto strance 199)
  tedy min pro spalovani tuku mam prave nekde u 115
  znamena to ze pri sezeni na lanovke jsem spaloval tuky a pri jizde dolu cukry (resp.budoval svalsvto)
  zaznam ze sporttesteru (Polar Wearlink Bluetooth + Android mobil)
  http://www.sports-tracker.com/#…

 59. Gasper řekl:

  Ahoj, pořád mi není jasné počítání ideální tepové frekvence. Jasně, 220-věk x 0,6–0,8. Ale to přece nestačí. Mám klidovou frekvenci někdo okolo 53–55 tepů za minutu. Tak přeci nemohu mít tu ideální stejnou jako chlap, který má klidovou okolo 70 tpm. Respektive…dnes jsem jel asi hoďku na rotopedu při frekvenci cca 115–122. Zkoušel jsem se dostat výš (třebas na 135) ale to bych vydržel tak max 2 minuty :) Existuje tedy nějaký lepší vzorec? Díky za názor.

 60. Kunová řekl:

  To Jakub, Hauso a Gasper:
  Omlouvám se, že jsem zatím nereagovala na vaše dotazy. Musím sehnat někoho dobrého na sportovní medicínu. Já jsem přeci jen dot zaměřená na stravování. Na vaše dotazy to bude chtít někoho, kdo to nemá jen „vyčtené“ , ale s problematikou je skutečně v kontaktu.

 61. dusna řekl:

  Zrovna jsem četl článek Miloše Škorpila

 62. dusna řekl:

  Tam je výpočet přesnější a odvozuje se od ranní tepové frekvence, kterou si každý musí měřit sám. KAždý člověk je totiž jiný a u mě dělal při výpočtu 65%TFmax rozdíl mezi klasickým výpočtem a výpočtem podle ranní tepové frekvence přes 20tepů za minutu…

 63. dusna řekl:

  omluva,
  ten článek je tady, omylem jsem ho v předchozím příspěvku připnul do přezdívky
  http://www.bezeckaskola.cz/…ekvence.html

 64. Robert řekl:

  Ahoj. Je me 50 a na kole jezdím rekreačně leta. Vypočítal jsem že na hubnutí je u me idealní tak 105 110 tepů. Teda vydržet to hodinu v kuse na rotopedu je sakra nářez. Jestli teda to tozačíná spalovat až po 30 minutách, tak kolik bych měl vlastně ještě jet abych vůbec něcio spálil? Robert

 65. Jana řekl:

  Já jezdím na rotopedu vždy cca 1 hodinu. Když jsem původně jen plavala a chodila do posilovny, neměla jsem velké redukční úspěchy. Od chvíle co jsem začala jezdit na rotopedu (min. 3×/týdně) či v létě normálně na kole, kilogramy jdou dolů jako po másle. Přes zimu jsem rotoped využívala poctivě, což se hodně odrazilo na mé kondičce. Tu hodinku to chce vydržet. Po pár týdnech to ponese své ovoce, ať už se chcete udržet fit nebo chcete redukovat váhu. Držím palce.

 66. J&Jh řekl:

  Zdravím, Muže někdo prosím odpovědět na dotaz Filipa (nikde jsem neviděl odpověď a to co je dle jednoho vzorce hubnutí, je již dle druhého bodybuilding):

  Filip řekl:

  11.07.2011 v 23:49
  tak ja jsem z toho celkem blbej :) …v clanku se pise tepova frekvence na hubnuti MTF * 0.55–0.65 a nekdo tu v diskuzi uvadi MTF * 0.6–0.8, jak je to mozny? kde je tedy pravda?

 67. Kuba řekl:

  Já jsem to začal řešit tak, že sice sportmetr používám, ale řídím se spíše podle poučky, že člověk by měl při cvičení, jízdě na kole atd. když chce spalovat tuky, tak mít zrychlený tep a zrychlený dech tak, aby ho to nutilo dýchat zhluboka, ale aby byl schopný přitom ještě mluvit. V okamžiku kdy budete dýchat tak, že už na mluvení vám dech nezbyde, tak je to moc.

 68. Lindet řekl:

  Zdravím všechny! :)
  Prokousala jsem se všemi příspěvky a musím přiznat, že teď v tom mám ještě větší hokej, protože každý uvádí něco úplně jiného a internetové stránky taktéž.
  Pořídila jsem si eliptický trenažér, držela jsem se přes měsíc tepové frekvence, která mi vyšla podle vzoru, který je zde rovněž uváděný. Cvičila jsem každé ráno, nalačno, 60–75minut (kdy jsem se držela v rozmezí 120–135) a neopadlo ze mě ani deka. Zaměřila jsem se tedy na stránky výrobce od kterého mám trenažér zakoupený a objevila jsem vzor, u kterého vycházejí úplně jiná čísla:

  TFmax = 220–20 (váš věk) = 200
  TFklid = 68
  TR (tepová rezerva) = 200–68=132

  50% TI (tréninková intenzita) = (132×0,50)+68= 134
  70% TI = (132×0,70)+68= 160
  85% TI = (132×0,85)+68= 180

  A jak uvádějí: Pro redukci hmotnosti je optimální udržovat se mezi 50%-70%. Pro svalovou hmotu mezi 70%-85%.

  Podle tohoto vzoru mě vychází TI 132–157, což je docela zásadní změna. Držím se tedy první týden plánu, kdy začínám první 10ti minutový interval a nechávám TF volně narůst na 157 a v následujícím 2. intervalu zvolním a udržuji se 5 minut zhruba na 140. A znovu opakují 1. interval. Prozatím udržuji celkových 55min tréninku.
  A teď babo raď. Setkal se někdo s něčím podobným?

 69. Lucka řekl:

  Dobry den, poridila jsem si nove sporttester a zjistila, ze jsem cely zivot asi cvicila spatne – moc „rychle“ na to, abych zhubla.. Merila jsem si TF v klidu a nekdy mam treba i 50 (prum. treba 55, ale pry se to ma merit po probuzeni? merila jsem to pouze pri lezeni asi 5 min), ale na nejakych tech 105 – 130 (coz by mela byt ma optimalni TF na spalovani tuku) se dostanu hrozne rychle..Zatim jsem to zkousela jen na ellipticalu a musim bezet opravdu pomalu.. Je mozne, ze az pujdu ven, tak, kdyz pripoctu odpor a mnohem vetsi namahu, vubec nebudu moci „behat“, ale treba jen rychle chodit? :D Dekuji za odpoved

 70. EdoN řekl:

  Ahoj,
  mám trochu ináč postavenú otázku. Behám asi 3 rok, 3 do týždňa. Teraz behám cca 9km za hodinu, priemerný tep je 150, v pohode zabehnem 10 km v kuse, chcem sa dostať na 10–11 km /hod, ale som ťažký takže je to na dlhšie obdobie. Vek mám 41 rokov. A otázka je v čom je finta, behať mojich 9 – 10km za hodinu pri tepe 130. Ako to dosiahnúť ?

 71. Freo řekl:

  Dle meho je dulezite do vypoctu tepove frekvence pro „uspesne hubnuti“ zahrnout i svoji „klidovou tepovou frekvenci“

  Takze vypocet tepove frekvence pro hubnuti vypada takhle:

  (MTF – KTP) x 0,9 + KTP = Maximalni tepova frekvence, kterou nesmite prekrocit

  (MTF – KTP) x 0,65 + KTP = Maximalni tep.frek. ve ktere se musite udrzovat

  (MTF – KTP) x 0,55 + KTP = Minimalni tep.frek. ve ktere se musite udrzovat

  Vysvetlivky:
  MTF = 220 – vas vek = Maximalni tep. frekvence
  KTP = klidova tep. frekvence (po ranu)
  0,9 = Procentualni vypocet 90% z maxima – nikdy by jsme nemeli tuhle hraci presahnout
  0,55 a 0,65 = Procenta 55 a 65 % z maxima idealni na spalovani tuku :-)
  Pokud chcete trenovat fyzickou kondici tak staci pozmenit procenta v rozmezi 65 – 75 % ale v tehle tepove frekvenci zapomente na vyrazne spalovani tuku. Telo pri teto zatezi se spaluje vsechno mozne jenom ne tuk :-)

  Preji mnoho uspechu a vydrze u spalovani :-)

 72. natik řekl:

  Dobrý den.
  Po porodu stále se mi nedáří zhubnout,pořidily sme s manželem rotoped od Kettleru,a prosím o radu jak mám vypočitat tep,vážím 65 kg a měřím 173 cm,je mi 33 let.Podle vaších 220-věk – mám minimum 103 a maximum 121, stačí půl hoďky na rotopedu nebo hodinu.a kolíkrat za týden mám cvičit?3× nebo víc?a mám přidat ještě nějaké cviky kromě běháni na stroji?
  Děkuji moc za odpověď

 73. Bubla řekl:

  Mám dotaz ohledně spalování.. Chodím běhat skoro rok.. Tepovku mám nyní kolem 145–150 tepů, za první pul rok jsem rychle hubla (tepovka byla trosku nižší a spíše jsem velmi rychle chodila), následně se ale spalování tuků zastavilo.. Dle info co jsem našla bych měla ve 30 letech mít tepovku kolem 120 ale to se mi zdá velmi nízko.. Běhám kolem tech 145 ale mohu normalne mluvit, není to zdaleka na hranici možností.. Jak mám upravit běh abych opět začala spalovat tuky? Snížit tep na nejakých 130? Děkuji.

 74. Tereza řekl:

  Dobrý den,
  mám dotaz. Chodím cvičit HEAT a potřebovala bych zhubnout pár kilo. Koupila jsem si proto hodinky, které měří tepovku. Včera jsem s nimi byla poprvé na HEATU a nejvíce mi naměřily tepovku 90 a přitom jsem opravdu makala. Je to možné? Co s tím? :-)

 75. dustin řekl:

  Dotaz ohldně možné korekce hodnot TF na věk. Je mi 70 let a příležitostně trénuji na rotopedu. Po přečtení výše uvedeného článku a diskuze jsem si pořídil měřič TF. Chtěl bych se tréninku věnovat pravidelně, zdravotní problémy nemám, pouze menší nadváhu.Mohu ve svém věku používat výše uvedené hodnoty TF ?

 76. atom řekl:

  Ahoj,chtěl bych něco zhodit a zlepšit kondičku meřím 194cm váha 119kg chodím rád běhat a chci si koupit sportmetr jaké hodnoty nejlépe sledovat?dík za odpověd

 77. Michaela řekl:

  Dobry den, procetla jsem poctive diskuzi…tepova frekvence v kazde druhe otazce. Presto se musim zeptat taky :)

  Jsou dva zakladni vypocty (dokonce tady uvedene)

  1. 220-vek * % = vysledek ..........prumerem na spalovani 65%)
  2. 220-vek – KTF * 0,65 +KTF = vysledek

  Rozdil mezi obema vypocty mi cini skoro 30 t/min.

  Ktery vzorec je tedy spravny? Jinak hodinky mi ukazuji dalsi vypocet…:( Dekuji M.

 78. Radka řekl:

  Dobrý den,

  já přidávám své měření. Je mi 33 let a můj poloprofesionální elliptical počítá 55% = 103 T/min a 65% = 121 T/min.
  Musím přiznat, že udržení tepu na 65% je docela fuška, ve smyslu, že je to nuda a musím neustále hlídat, abych nepřidávala intenzitu. Poučka o souvislé větě, na mne nefunguje. Mám zde velkou vůli, mluvit v pohodě mohu i při 145 tepech.
  Na odbourání stresu a relax při kardiu, potřebuji více než 150 tepů za minutu. Poté cítím euforii z pohybu, která mne pohání dopředu. Kardio při intenzitě spalování tuků mne vyloženě nebaví ani když sleduji TV…

 79. Michaela řekl:

  Zdravim..tak to jsme na tom podobne…148 davam take v pohode…ale nehubnu :( takze treba HEAT …, nepovedlo se mi dosahnout 65%…vetsinou 75% …Potrebuji zhubnout a proto bych chtela znat, ktery vzorec je spravny..Kazdopadne dnes zkusim opravdu se udrzet na 65%…

  Pokud nekdo znate odpoved ohledne spravneho vypoctu /na netu je jich daleko vic, ale vsechny se rozchazeji)…budu moc rada. Diky

 80. Kamila řekl:

  Dobrý den,chtěla bych vás poprosit o vypočet tepově frekvence.Je mi 34let.Všude píší různé vzorce.Koupila jsem si nový trenažer a chtěla bych začít cvičit a hlavně zhubnout,můžete mi poradit?Děkuju moc…

 81. Radka řekl:

  Dobrý den Kamilo,

  trenažer by Vám měl po zadání údajů vypočítat tepovou frekvenci sám. Jinak se můžete držet toho, co mám uvedeno výše. U vás bude 65% asi těch 120. Já jsem nad tím přemýšlela a myslím si, že pro nejpřesnější určení bychom musely jít na kalorimetrii. Já tedy zůstávám na tom, co mi naměřil elliptical Kettler. Na hodnotách 65%, protože se jedná o tep pro spalování tuků a zároveň dochází k max.výdeji kalorií. Taky jsem někde četla, že pokud je jedinec více trénovaný, tak se tepovka pro pálení tuků ještě o něco zvyšuje. Takže jde vždy o individuální měření. Ale pro všechny platí, že nejlepší je to nalačno.

 82. Iveta řekl:

  Dobrý den, je mi 47 let a mám silnou nadváhu, dva roky jezdím třikrát v týdnu na spiningu, ale až poslední půlrok jsem začala jezdit podle tepové frekvence. Mám pocit,že moje úsilí zhubnout mi hodně hatí léky a tak se chci zeptat jestli je tepová frekvence při které můžu zhubnout ovlivněná i zdravotním stavem. Bohužel jsem v invalidním důchodu jsem po rakovině štítné žlázy,mám diabetes 2 tipu a jsem epileptik a z toho důvodu je pro mne spiningové kolo asi to nejlepší, protože můžu jezdit jen když nejsem doma sama. Chci se tedy zeptat podle jaké TF bych měla jezdit abych spalovala tuky? Děkuji moc

 83. Iveta řekl:

  Dobrý den ještě jsem zapomněla dodat,že moje klidová tepová frekvence je 78. Děkuji

 84. Renculda řekl:

  Vážení, přestaňte se trápit přesnými či nepřesnými výpočty :-) Každý jsme jiný a tím pádem musíme opravdu hodně přihlížet na naší klidovou tepovou frekvenci. Já mám třeba v klidu minimálně 85 tepů. Podle mého obvodního lékaře je to holt moje fyziologická vlastnost, se kterou nic neudělám. Takže logicky musím při výpočtu optimální tepové frekvence počítat s o něco vyššími hodnotami než například můj manžel, který má v klidu tep okolo 55ti. Včera jsem poprvé použila ony „chytré“ hodiny a tahle moje teorie se potvrdila. Nejlépe se cítím při rychlé chůzi, event, po rovině s prokládáním pomalého běhu. Žádné ztěžklé nohy, lapání po dechu, prostě cítím, že se srdíčko musí trochu snažit, ale jinak klídek a pohoda. A tep u mne nejlépe mezi 130 – 150. Takže: řiďte se trochu vnímáním sebe sama a svojí vrozenou dispozicí, tj. klidovou tepovou frekvencí… :-)

 85. Jurka řekl:

  Mam dotaz, je mi 23 let, jsem vysoky 185 cm a vazim 100 kg, koupil sem si sportestr a zacal min 3× tydne behat, beham tak 3 tydny 7 km s prumernou TF 138, snazim se pravidelne jist i zdrave :) (ovoce, zelenina, atd) a nezhodil sem ani deko. Je to v poradku? nebo delam neco spatne?

 86. Milan řekl:

  Dobrý den,

  velmi rád běhám a u této aktivity se pohybuje má TF na hodnotě 170. Maximální TF pro odbourání tuků je u mne 155. Běh je velmi pomalý, tempo pravidelné. Je možné, že jakmile budu více trénovaný, klesne má TF při pomalém běhu pod maximální pro hubnutí? Nerad bych se této aktivity zbavil.

  Velice děkuji za odpověď.

  S pozdravem

 87. Martin řekl:

  Já řekl:
  Ono to s tím pulzem není až tak pravda. Čím je vyšší intenzita, tím méně procent kalorií jde z tuku, ale tím větší je celkový kalorický výdej, takže množství spáleného tuku může být stejné. Spíš jde o to že by měl pohyb trvat co nejdéle. Takže pokud někdo dokáže běžet 2 hodiny s TF 180, bude hubnout líp než kdyby jenom šel.

  S tímhle bych se úplně ztotožnil. Dá to rozum, že čím vyšší intenzita cvičení, tím vyšší výdej kalorií. A jde o celkový obrázek toho co vaše tělo přijalo a co vydává během, minimálně, celého týdne! A pro spalování tuků prostě musíte vydat víc než příjmete! Ale zároveň, nesmíte tělo nechat hladovět!
  Takže jíst 5/6× denně a to spoustu zeleniny hlavně odpoledne a přílohy omezit na 1/2 a dát si k obědu a večeři. Pohyb buď kratší (apsoň 30 min) náročný s vysokou TF (ale klidně i delší. když zvládnu) nebo méně náročný, ale delší (60–90minut).

 88. Ondra řekl:

  Zdravim muj vek je 23 merim 190 vaha 138 tep.frekvence 65,myslim ze jsem extrem a proto mne zajima jaka je i mne idealni tep frekvence lec se to nezda tak sport problem neni skratka jsem takova hricka prirody

 89. Sany řekl:

  Zdravím.
  Je mi 16 a teď jsem začla jezdit na rotopedu. Jezdím 6× do týdne. Jeden den si nechávám na odpočinek. Vždy jedu 30 minut, udělám si 50 – 100 sedu lehu a potom jedu dalších 30 minut. Nakonec si udělám zase 50 – 100 sedu lehu podle toho jak to zvládnu. Když jezdím mám kolem 130 – 140 TF.Měřím 163 cm a vážím 56 kg. Chtěla bych zhubout a trošku si vytvarovat bříško. Je to v mém případě správný postup jak dosáhnout toho co sem zde napsala? Uvítám i rady, jak toho lépe dosáhnout.
  Děkuji moc předem :-)

 90. rady řekl:

  Važne nevim jaka je moje nejlepsi TF na hubnuti po prečteni všeho možneho mam v hlave gulaš.
  Prosim :vaha :87 kg. Vyška 172 cm, vek. 46 let. Doted denne rychla chuze v rrozmezi TF 125 –135.Po mesici žadna zmena diky.

 91. Terka řekl:

  Dle mého názoru je nejlepší zajít za sportovním lékařem a nechat si udělat spiroergometrický test. Sportovní lékař vám určí TF pro spalování tuků „ušitou na míru“ jen pro vás. Každý člověk je totiž individuální a nelze se spoléhat na obecný výpočet TF. To slouží pouze orientačně. Já mám například vypočítanou optimální TF pro spalování tuků na 150–160 tep/min. Věk 22, výška 164, váha 64.
  Je to skvělý pocit si jít zacvičit a udržovat se hodinu ve spalovací TF! To pak má člověk nad vším větší kontrolu a ví, že když takhle 3 měsíce vydrží cvičit (optimálně 4–5× týdně/60 min.), tak výsledky se stoprocentně dostaví :-)
  Pozor si dejte po delší době snad jen na jednotvárnost cvičení… naše tělo je občas pěkně „vyčůrané“ a na tu stejnou aktivitu si po nějaké době zvykne a nemusí spalovat tolik tuku, kolik bychom chtěli (přeci jen tukové zásoby naše tělo bere jako energii na horší časy).

  Přeji hodně zdaru při cvičení a ať to pálí! :-) :-)

 92. TomSY řekl:

  Zdravím,
  je mi 40, rád cvičím v posilce, cc 5×týdně, vážím 93 kg, a už 3 měsíce jezdím ráno nalačno na rotopedu s tepovou frekvencí střídající se po 5 min. 110 cca 120, cca 45 min., ale nevidím žádné výsledky, rád bych trochu vyrýsoval, ale nedaří se nedaří :-(, poradí te mi, Díky

 93. Bára řekl:

  Dobrý den, je mi 18 let, měřím 178 cm a vážím 75 kg. Začala jsem cvičit každý den hodinu na rotopedu. Tepovou frekvenci pro hubnutí bych tedy měla mít kolem 140? Přijde mi to málo, většinou jedu tak na 150 tepů bez problému, co je pro hubnutí správně?

 94. EVA řekl:

  Dobrý den, také bych se chtěla zeptat na svojí tepovku… Mám 175cm, 55kg, 28 let…snažím se chodit běhat, ale jsem úplně hotová u toho, vypadám jak kdybych měla umřít, myslím, že to k ničemu není… mohu se zeptat, kde mohu koupit levný přístroj, který by mi měřil ten tep? Jsem studentka a nemám na nic drahého peníze… Děkuji předem za odpovědi. Hezký den. Eva

 95. Lenka řekl:

  Ahoj Evi, já cvičím doma na cardio trenažéru a tepovou frekvenci si měřím pomocí telefonu :-). Stačí si jen stáhnout vhodnou aplikaci např. pro android, moje aplikace funguje na principu fotopletysmografie (snímá tep pomocí led diody). Není to žádná věda. Za přesnost neručím, ale jako orientační hodnota to podle mě stačí :-)

 96. Bohdan řekl:

  Sportu zdar!
  Jsem aktivní, rekreační sportovec. nedávno jsem si koupil sporttester a začal jsem rekreačně trénovat podle TF. Před během jsem si nastavil zonu a snažil jsem se trénovat v té zoně po celý tréning. Ale při jízdě na kole v aerobní zoně jsem se pohyboval u spodní hranice, někdy i pod ní. Z dýcháním není problém, ale nejde to ušlapat. Nevím kde je chyba.
  Díky za odpověď.

 97. Petr řekl:

  Je mi 50 let a sportuji s kratšími přestávkami celý život. Ze zkušenosti vím, že žádná univerzální zona pro TF a spalování tuku není. Na každého funguje něco jiného. A to si musí každý vyzkoušet sám. Já osobně intenzivně spaluji tuk při dvacetiminutovém cvičení s činkami a másledném běhu, kde střídám sprint s rychlým během po dobu dalších 15 – 20 minut. Ale hlavně. Při redukci tuku se často zapomíná na souběžnou dietu. Stále tím nejúčinnějším výpočtem pro redukci tuku zůstává, že výdej energie musí být větší než její příjem. Osobně snižuji velikost porcí jídla o třetinu.
  Ať se daří.

 98. Janina řekl:

  Dobrý den, chci se zeptat jaká je ideální tepovka na spalování tuků kvůli redukci váhy. Neustále nacházím 2 různé názory bud mezi 55–65% nebo 65–75%. Mám koupený sporttester s GPS a chtěla bych si nastavit alarmy na svou tepovku a mezi těmi dvěmi hodnotami je už docela rozdíl. Díky za odpověd.

 99. Majk řekl:

  Dobrý den,
  chci se zeptat k čemu přesně je klidová TF, kterou mam měřit ráno?
  „Hodinky“ mi spočítali MTF (220 – věk(37) = 183 ) a chci se držet těch 55–65% MTF.
  Ale chtějí po mě nastavení i klidové TF. Nač?
  A druhý dotaz je, že po uběhnutí cca 200metrů jsem téměř na MTF.
  mám 182 cm a 100 kg.
  Poradíte?
  S pozdravem Michal

 100. Petr řekl:

  Dobrý den, potřeboval bych poradit. Pro sebe jsem si tepovku vypočítal, zakoupil jsem měřič tepu a začal podle něho běhat. Nějakým způsobem vypočítává spalování tuku, kalorii a zdá se že to funguje. Měnil jsem frekvence tepu a při stejné vzdálenosti a stejné trati je tam rozdíl.
  Ale potřeboval bych poradit s výpočtem pro dceru
  Je jí 10let měří 150cm a váží 63kg. Můžete mi poradit jaká by byla pro ni ideální tepová frekvence, aby opravdu spalovala tuky a šla s váhou dolů?

  Děkuji Petr

 101. Denisa řekl:

  Dobrý den, začala jsem cvičit na orbitreku, potřebuji zhubnout. Je mi 30 let, měřím 163 a vážím šílených 90. Za poslední 2 roky jsem přibrala 20 kilo, ani nevim jak. Pořídila jsem si hodinky na měření tepové frekvence, při skoro minimální zátěži mi to měří 140–150, což mi přijde hodně. Nevím co s tím, zátěž už zmírnit nejde a rychlostně ubrat také ne, to už bych skoro stála. Můžete mi někdo poradit co s tím? Čím to může být? Cvičím 30 minut, leje ze mě, ale bojím se, aby to mělo nějaký efekt… Díky za odpovědi D.

 102. Aleš řekl:

  kašlete na tepový frekvence, aspoň vy, co nejste profíci.. vnímejte svoje tělo, nechoďte přes bolest a při běhání, pokud ješte zvládnete vyslovit delší větu, ale několik vět už je problém, to by měla být správná cesta k hubnutí… případně, pokud už mám pulsmetr, podle výše zmíněného kontrolovat tep, pak zjistím v jakém pásmu spaluji… Deniso, pro začátek-chůze, chůze a zase chůze, od věci by nebyl nordicwalking a sednout na kolo, snažte se dát aspoň hodinku, nesmí vám být na umření, míň je někdy víc.. vaše fyzička bude zřejmě prachbídná, vytrvejte, ono to půjde, nepujde to hned…

 103. sailforlife řekl:

  Ja bych taky nelpela na tepovce… Sportuju cely zivot (20 let :D), zavodni yachting, lyzovani, jizda na kole, porad nekde venku, ale tak pred rokem sem se rozhodla, ze bych rada zacla behat. Nebeham pravidelne, spis tak narazove 5–10× za sebou, a pak zas chvili nic, ale celou dobu mam pri behu, kteremu rikam „na pohodu“, tep tak 165–170 prumer, coz je teoretocky strasne moc, ale ja zvladam normalne dychat i se zavrenou pusou a je to tempo, co dokazu udrzet temer neomezene dlouho. Takze za me rada – spalujete kdyz se hybete a zacnete se potit, ale zaroven drzite tempo klidne hodinu nebo i vic ;)

 104. velda řekl:

  Caute lidi, kazdy jsme jiny. Ja do svych 28let na vysku 178cm nabral az 122kilo. Trosku prasatko:-D ale uz me zacako bolet na srdicku,silny kurak,vysoky tlak. Samo lepsi. Jeden den jsem se rozhodl s tim skoncovat s totalne jsem zmenil postoj k zivotu. Sekl sem ze dne na den s cigarama, zacal jist pravidelne a nizkokaloricka jidla. Smazene jidla a slazene napoje a cukr v kavicce. S tim vsim sem sekl. Do 5ti mesicu jsem zhubl 40kg. Samozrejme zacal jsem doma cvicit, po probuzeni po snidani asik po hodine a pak hned jak sem dosel z prace. Po tom co jsem shodil na 103kg jsem k tomu pridal i beh. Takze hubnuti se jeste razantneji urychlilo. Zacal jsem behat opet 2× dene a hned na to jsem si odcvicil svoje. Cca 1,5 hodinka cviceni kazdy den vcetne behani. Precetl jsem hodne clanku a nazoru ruznych odborniku a stejne

 105. velda řekl:

  Jsem si musel najit tu svoji cestu k uspechu. Kazdy jsme jiny a plati pro nas neco joneho. Nikdy jsem si nemeril TF a cvicil tak jak sem se citil. Ale hlavne co chci rict. Nejdulezitejsi je mit pevnou vuli. Diky ni jsem dokazal zhubnout 40kilo a ne diky jednomu nazoru. Kazdy ma pravdu v necem, sam jsem si zkombinoval to co mi vyhovovalo a kdyz jsem vydel vysledky tak sem se toho drzel a k tomu sem pridal zase neco noveho atd atd. Samozrejme dodrzoval jsem stravu takabych telu dodaval ty spravne vitaminy a mineraly z ppotravy aby telo netrpelo. Cesta to byla narocna. Ale stalo to za tu namahu.

 106. Miroslav řekl:

  Ahojte,
  máte někdo nějaké zkušenosti s měřičem tepu ? Popřípadě mohl by mi někdo nějaký doporučit :) ? Díky Mira

 107. behac řekl:

  ja pouzivam Lidl-ovsky za 20€.
  slape jak omega – az sa divim (mam ho rok)
  ked je vonku chladno (studena a sucha pokozka) treba na nom ale navlhcit kontakty na hrudnom pase (pouzivam EV vodivy gel), a medzi kontakty na telo davam hygienicku vreckovku (aby pot vodivo nespojil kontakty)

 108. Dlibor řekl:

  Ahoj, já používám Scosche RHYTHM+ měřič tepu, má to výhodu, že je to sporttester pro Android a iOS na předloktí a má HR monitor, kupoval jsem ho ze sunnysoftu, jsem s ním spokojený.

 109. Marta řekl:

  Zdravim vas,mam dotaz ohledne tepove frekvence,moje je podle vypoctu mezi 105 az 123,2 ,okay to chapu z emusim se drzet mezitemito cisly prio cardiu,ale nedari se mi to, stale mam vyssi,kolem 140 az 150 a to slapu speed asi 70 az 80,neprijde mi ze bych slapala moc rychle,kdyz se snazim zpomalit na tech mojich 123 aspon tak se opravdu vlecu jak slimak, a jde to velmi tezko snizit,nejak bych rada vysvetleni a jestli je to teda tak v poradku,nerada bych palila jen cukry a drela se zbytecne,dekuji za odpoved ;)

 110. Miladia řekl:

  doporucuji se zamerit ana beh, ten je nejlepsi pro kondici a silne sexi nohy..,. informace pro nove bezce najdete zde..... http://run-magazine.cz/…li-vice-tuku

 111. Miladia řekl:

  a take zde http://www.slimming.cz/beh-a-hubnuti/

 112. Michaela řekl:

  Dobrý den, ráda bych zjistila svou tepovou frekvenci, kterou si musím udržovat při chůzi/či při běhu, abych pouze spalovala tuk po dobu cca 30 minut. – Měřím 181 cm, vážím 70 kg, je mi 24 let :-)

  Děkuji za radu

 113. Puki řekl:

  doporucuji nas rozsahly clanek, kde jsou presne uvedeny idealni aktivity a idealni frekvence pro hubnuti. ne kazda frekvence ma stejny vliv na hubnuti, takze je potreba premyslet a neprehanet to. prilis tvrdy trenink nemusi vest k hubnuti, pro telo je to sok.. mrknete zde – http://www.slimming.cz/…lovani-tuku/

Zanechej komentář

TOPlist