Archív pro rubriku Psychologie

Mé klidné podvečerní pití kávy u média, které nejvíce ovlivňuje lidské bytosti již po desítky let, tedy u televize, přerušil popis životních osudů jednoho z nejznámějších herců planety. Věta typu – „Jeho život, až na jedno selhání, a to návštěvu na psychoterapeutické klinice, je v podstatě bez chybičky.“ – mě opravdu zvedla ze židle a rozdmýchala můj poklidný den. Těchto pár slov mě rozpálilo do běla. Selhání si tedy představuji opravdu jinak. Nepochopila jsem, co tím chtěla redaktorka říci. A popravdě nechápu, co je na tom tak špatného navštívit odborníka, když cítíme, že potřebujeme pomoci.

(more…)

Budeme jí říkat Jana. Přišla do poradny ve svých 45 letech, protože si již nevěděla rady se svými záchvaty přejídání. Trpěla výčitkami svědomí a cítila se jako naprosto neschopný člověk. Při analýze jejich jídelních zvyklostí šlo o typické bulimické ataky. Neustále opakovala, že neví, zda svůj problém zvládne, vlastně ani nemá čas věnovat se sama sobě. Při rozhovoru několikrát opakovala, že na ní tolik nezáleží, hlavně,aby mohla fungovat doma a být práceschopná pro svou rodinu. (more…)

Začíná doba kabátů, šál a čepic. Pravda, přišla letos o něco dříve. Myšlenky jsou však pokaždé stejné. Konečně nás nebude vidět v plavkách a nedostatky schováme do oděvů. Stejné je ale i procitnutí při znovuodhalení na jaře, které se zdá velice daleko, ale je tady, než se stačíme párkrát otočit do vánočních výloh. (more…)

Anebo: „ Když zhubneš, ztratí se ti ženské křivky, nedělej to!“. Jsou vám tyto věty povědomé? Možná jste se setkali s člověkem ovládajícím manipulativní chování. Jak ho poznat a jak se efektivně bránit? (more…)

Každé lidské chování je něčím motivováno. Termín motivace vznikl z latinského slova moveo, což znamená hýbat se. Můžeme říci, že je to jakési puzení člověka k činnosti.

Motivace člověka může být vnější a vnitřní. Vnější motivace nás nutí se přizpůsobovat a jednat díky tlakům z našeho okolí. Vnitřní motivace je nutkavost, která vychází z nás samotných. (more…)

Základem naplněných a plnohododnotných vztahů je zdravá komunikace. Klientky bojující s nadváhou mnohdy při terapii odkryjí svou neschopnost právě v této sociální oblasti. Nedokáží sdělovat své potřeby a touhy a svou vlastní osobnost upozaďují v rámci rodiny, pracovního kolektivu, skupiny přátel. Vnímají sebe jako tvora méněcenného, tvora, který si musí přijetí ostatních zasloužit. Nespokojenost s vlastním tělem by neměla nikdy souviset s celkovým přijetím celé osobnosti. (more…)

29 leta klientka J. K. přišla do poradny s přáním zhubnout pět kilogramů. při výšce 175 cm, byla její váha 68 kilogramů. při měření přístrojem Bodystat byly veškeré parametry v normě. Ona sama se cítila se sebou velmi nespokojená, měla pocity nedokonalé postavy s velkým množstvím tuku. (more…)

more.JPGČlověk je bytost sociální, což znamená, že pro plnohodnotně prožitý život potřebuje kontakty, vztahy s druhými lidmi. Naše přátelství začínají od nejútlejšího věku, přes vrstevnické skupiny až po vztah partnerský. (more…)

penizky.jpg13 letá Eva přišla do poradny se svou maminkou před rokem a půl. Ačkoliv Eva sportovala, měla sklony k obezitě. Při 160 cm vážila 87 kg a necítila se dobře. Stěžovala si na problémy při pohybu, zejména při kolektivní hře, ve které jinak vynikala. Při analýze jejích stravovacích návyků bylo jasné, že u ní neexistuje žádná pravidelnost, převládají sacharidově bohaté potraviny, zejména pak slazené sycené nápoje. Eva vyprávěla, jak ji často přepadají pocity hladu, které ji nutí zajít do nejbližšího obchodu, kde si převážně koupí tyčinky typu Mars či Snickers. S kamarádkami občas vyrazí na hamburgera. Měla dojem, že když se tolik pohybuje a vydává dostatek energie, že si může i tato energeticky náročná jídla dovolit. Maminka i tatínek mají oba sklony k obezitě, babička jí vždy chválí, jak dobře a s chutí jí. Je na ní prý radost se koukat. (more…)

sebereflexe.jpgPředvánoční čas je dobou setkávání s našimi blízkými, snažíme se najít společnou řeč s těmi, na kterých nám záleží, chceme být více než kdy jindy vnímaví a plni pochopení. Máme ale v pořádku vztahy s osobou nejdůležitější – sami se sebou? Netrápíme někdy sami sebe zbytečně?
(more…)

TOPlist