Archív pro rubriku Světové kuchyně

V poslední části japonského experimentu zkusíme projít další základní možnosti přípravy sushi. Nigiri sushi (na obrázku) je na přípravu velice jednoduché a oblíbené i u těch, kterým vadí přítomnost řasy nori. Zároveň je však tento typ sushi poměrně bohatý na rýži, obsahuje více sacharidů a má tím pádem i více energie. Na druhé straně nejméně kalorické je takzvané sushi bez rýže. Některé sushi restaurace ho prodávají pod názvem fitness sushi (obrázek a popis v následujícím textu).

(more…)

Sushi je považováno za zdravý pokrm, v současné době je i tak trochu módní záležitostí. Jak je to ale s konzumací sushi při hubnutí? Záleží na tom, o jaký typ se přesně jedná (maki, nigiri, sashimi), v jakém množství a kdy ho jíme. Během svého „japonského týdne“ jsem vyzkoušela, popsala a propočítala všechny základní druhy a. Jak dopadly?
(more…)

V posledních dnech jsem si připadala tak trochu jako blázen. Dnes a denně jsem se setkávala s klienty, kteří chodili vybaveni “moudrými” radami od svých fyzioterapeutů nebo fitness trenérů s tím, že by měli ze stravy vyloučit mléko (prý zahleňuje). Neštěstí si alespoň někteří z nich ověřují informace z více stran. V této souvislosti mě napadla celá řada otázek: Co by měl člověk jíst místo mléka, sýrů, jogurtů a kefírů na snídaně a svačiny? Co když někdo není schopen nahradit kravské mléko jeho sójovými ekvivalenty? Je vůbec možné sestavit v našich podmínkách jídelníček, který nebude natolik “ustřelený” do sacharidových potravin, že by člověk začal přibírat ? Jsem velkým příznivcem kvalitních mléčných výrobků a jsem přesvědčena o jejich zdravotním přínosu, nicméně chci zkusit, zda se dá aspoň na týden sestavit jídelníček jen z potravin typických pro japonské stravování. Budu se cítit skvěle nebo se budu bledá ploužit po ulicích? Budu přibírat nebo hubnout?

(more…)

TOPlist