Archív pro rubriku Média a obezita

Dortiky_zelenina

V první části článku rozboru článku Margit Slimákové jsme řešili otázky stability a nestability oficiálních výživových doporučení, nutnost nebo naopak zbytečnost počítání kalorií a důležitost pohybové aktivity: První část článku zde: http://www.rozumnehubnuti.cz/?…

Druhá část se týká kontroverzí k doporučení příjmu tuků a sacharidů. Podle Margit Slimákové je i v těchto otázkách všechno úplně jinak. Máme přestat hlídat tuky a vyloučit ze stravy sacharidy?

(more…)

Česká republika je jedinou zemí, která nemá oficiálně platnou databázi složení potravin, výživová politika státu rovná se nula, nemáme ani zprávu o výživovém stavu naší populace. Ústav pro výzkum výživy byl zrušen již dávno a zatím neobnoven. Žádná čísla, o které bychom se mohli opřít. Ale naši vrcholní představitelé vědí, z čeho děti tloustnou ! (more…)

dite.jpgPřed několik měsíci proběhla v médiích vzrušená debata na téma množství bílkovin ve stravě, školní stravování a dětská obezita. Bílkoviny ve větším množství (vinou školních jídelen) údajně přispívají k rostoucímu počtu obézních dětí u nás. Bohužel diskutující trochu popletli základní pojmy- tedy bílkoviny a tuky. Skutečnost je trochu jinde. Pro představu: tučné maso denně na talíři je faktorem, který přispívá k nárůstu váhy člověka, ovšem kvůli vysokému obsahu tuku, nikoli bílkovin. Na druhé straně libové drůbeží či rybí maso, zejména v kombinaci s větší porcí zeleniny a menší přílohou je základem redukčního jídelníčku. Neměli bychom tedy porovnávat jablka s hruškami.
(more…)

V léčbě nadváhy a obezity by se měl v každém případě uplatnit individuální přístup. Každý z nás reaguje na dietní režim zcela jinak a preferuje jiný terapeutický přístup. Ovšem málokdo potřebuje na startu svého snažení vynadat, zesměšnit a ponížit.
(more…)

TOPlist