Archív pro rubriku Aktuálně ve výživě

Jogobella 0tuk_0cukr

V těchto dnech se dostává do obchodů nový typ jogurtů, který může najít uplatnění při rozumném hubnutí.

V čem je jiný?

Narozdíl od dřívějších variant jogurtů bez tuku neobsahuje žádný přidaný cukr. Jediné cukry, které v něm jsou zastoupené, jsou přirozeně se vyskytující mléčný cukr, tedy laktóza a cukr obsažený v ovoci, převážně fruktóza.

Jogurt má 18 % ovocné složky, dále obsahuje mléčné bílkoviny a jogurtovou kulturu. Přislazen je aspartamem a acesulfamem. Je mi jasné, že mnoho lidí bude tato sladidla kritizovat, ale je nutno si uvědomit, jaké množství sladidla do sebe člověk v jednom kelímku jogurtu dostane. Oproti nápojům s náhradními sladidly je toto množství zanedbatelné.

(more…)

Jsem přesvědčená, že každý máte ve svém okolí minimálně jednoho člověka, který vyzkoušel nebo právě zkouší takzvanou krabičkovou dietu. Možná máte i přímou zkušenost. Ale co o nich kdo vlastně ví ? Zatímco recenzí různých diet je možno najít na internetu spousty, o krabičkách nikde nic. Ano, jsou tu na jedné straně mraky PR článků, které krabičky adorují a na druhé straně výkřiky „odborníků“, kteří o co méně vědí, o to snadněji je zavrhnou. Když nic, tak jen pro ten ne zrovna šťastný název. Vy si však můžete krabičkové diety otestovat podle náročných kritérií (ve druhé části článku)

(more…)

Některé věci se zkrátka vymykají normálnímu chápání. V případě ochucených tvarohů bez cukru mě napadají celkem tři otázky, na které nedokážu odpovědět :

1. Proč na trhu zaplaveném spoustou přeslazených tvarohových výrobků najdeme jen dva typy vhodné při snižování váhy?

Bez cukru jsou pouze tvarohy Ovofit od Polabských mlékáren ve třech příchutích a tvarohy Fitness od Madety (ale s nimi je to složité – viz dále).
(more…)

Starodávná civilizace jihoamerických Aztéků je opředena různými mýty a tajemstvími. Mezi tato tajemství je možné zařadit moderní společností „znovu objevované“ léčivé byliny. Rostliny Lippia dulcis a Stevia rebaudiana do této skupiny určitě patří a je nasnadě označit je jako sladké tajemství, jelikož se obě vyznačují především svojí intenzivně sladkou chutí doprovázenou úplnou absencí cukru, což z nich tvoří ideální aspiranty na titul přírodní sladidlo.
(more…)

Potravinářské firmy uvádějí na trh další a další výrobky. Všechny, se kterými vás seznámíme jsou vhodné při zdravém hubnutí. Buďte však obezřetní a čtěte pozorně informace na obalech.

(more…)

Aquila_1

Možná znáte Aquilu Aquabeauty (Karlovarské minerálni vody) jako vodu, která se doporučuje při snižování nadváhy tehdy, když má člověk chuť se napít něčeho jiného, než obyčejné vody. Ještě donedávna byla Aquabeauty téměř bez kalorií. Koupili jsme ji ze setrvačnosti a s potěšením nad novou příchutí – meruňka je v oblasti ochucených vod neotřelá. Avšak prozkoumání etikety přineslo zklamání. (more…)

sladke_piti.jpgJak souvisí rostoucí trend epidemie obezity, metabolického syndromu a Alzheimerovy choroby s příjmem cukru ve stravě?

Výzkumníci ve Spojených státech zjistili na základě pokusů provedených na myších zvýšené riziko rozvoje Alzheimerovy nemoci v případě, že obohatí jejich denní stravu cukrovým roztokem. Díky tomuto zjištění by se podle americké společnosti pro biochemii a molekulovou biologii mohlo vyvinout více tlaku na výrobce slazených nápojů, kteří již teď částečně na vině kvůli neustále rostoucímu trendu epidemie obezity.

(more…)

aditiva1.jpgMáme důvod obávat se aditiv v potravinách? Která z nich představují riziko a která jsou naopak přínosem? Co jsou sladidla nové generace? Jak se vyhnout konzumaci přemíry aditiv?
(more…)

Potravinářské firmy uvádějí na trh další a další výrobky. Které z nich opravdu splňují kritéria pro zdravé a rozumné hubnutí? Které můžou zpestřit redukční jídelníček? Nový seriál přináší popisy, nutriční hodnoty a fotografie konkrétních výrobků.

Tento seriál není sponzorovaný žádnou z uvedených firem a probíhá bez jejich vědomí či souhlasu.

(more…)

Všechna sdělení, která se snaží varovat spotřebitele před používáním aspartamu tvrdí, že nebezpečím pro organismus je látka z něj vznikající – formaldehyd. Poté, co bylo zjištěno, že formaldehyd je pro lidský organismus toxický, začal být podrobně zkoumán aspartam jako jeho zdroj. O jakém množství je ale řeč? Je aspartam jediným zdrojem formaldehydu?
(more…)

TOPlist