Archív pro rubriku Výživa nejen při hubnutí

Často diskutovanou otázkou je úprava jídelníčku při tzv. antikoagulační léčbě – tedy u nemocných, kteří užívají lék warfarin. Protože tato léčba často není jen krátkodobou záležitostí, ale ve většině případů jde o léčbu dlouhodobou trvající několik měsíců (nebo i celoživotní), je nutné mít konkrétní představu o tom, které potraviny mohou být do jídelníčku zařazeny téměř bez omezení, na jaké si dát větší pozor a které by naopak neměly být v jídelníčku zastoupeny vůbec nebo jen minimálně. Rozhodně neplatí zjednodušené doporučení : “vyhýbat se zelenině”. Jak skloubit jídelníček pro snížení váhy s léčbou Warfarinem?

(more…)

spenat.jpgMezi nejběžnější alternativní způsoby výživy patří dnes vegetariánské diety. Termínem vegetariánství se označuje několik směrů, které mají společnou filosofii odmítání zabíjení a proto i konzumace masa a navzájem se liší různou mírou odmítání dalších živočišných potravin. Podle potravin, které jejich zastánci konzumují, se dělí do několika skupin.

(more…)

Maurerův Výběr GRAND RESTAURANT 2008Jak může souviset hubnutí s výběrem kvalitních restaurací? Na první pohled nikoli, ve skutečnosti velmi úzce. V dobrých restauracích se totiž můžeme naučit leccos z moderních kulinářských trendů, které jsou ve velké většině odlehčené a velmi zdravé.

Dopřát si návštěvu vyhlášené restaurace bychom neměli odkládat na dobu, až budeme štíhlejší nebo naše finanční situace růžovější. Ani s jedním nebudeme nikdy možná úplně spokojení. Co pozitivního nám tedy dobrá restaurace přinese?
(more…)

Pokud srovnáváme výsledky hubnutí dvou lidí , kteří jedí úplně stejné množství jídla za den, zhubne vždy více ten, který si jídlo rozloží do 5 porcí než ten, který jí jen dvakrát nebo třikrát. Proto jsou svačiny při hubnutí tak důležité. Přestože mnoho lidí tvrdí, že nemá v zaměstnání čas, existuje vždy způsob, jak si doplnit energii velmi rychlým způsobem.
(more…)

Přestože džusy obsahují méně vlákniny než celé ovoce, jsou považováno v současné době za přínosné pro zdraví. Samozřejmě jde zejména o takzvané „fresh“ džusy.

Čisté ovocné a zeleninové džusy lze považovat za takzvané funkční nápoje (stejně jak funkční potraviny), protože mají specifický přínos pro zdraví. Alespoň poslední přehledová studie (souhrn z 11 studií vedených ve Velké Británii a publikovaných v International Journal of Food Sciences and Nutrition), hovoří o tom, že důležitější než obsah vlákniny je přítomnost antioxidantů v těchto nápojích – riziko kardiovaskulárních a nádorových chorob při pravidelném pití džusů klesá.
(more…)

klokan_spizsm.jpg Mnoho lidí si v praxi ověřilo, že potraviny s vysokým obsahem bílkovin (zejména živočišného původu) mají nejlepší schopnost zasytit. V současné době se hodně mluví o faktoru sytivosti (spokojenosti), který zabraňuje přejídání v následujícím jídle. Při hubnutí je však nutné vybírat potraviny s vysokým obsahem bílkovin a zároveň nízkým obsahem tuků. Většina redukujících proto upřela svoji pozornost na drůbeží maso a ryby. To ale může z dlouhodobého hlediska přinést zejména u žen problémy s chudokrevností. Jsou-li totiž z jídelníčku striktně vyloučeny potraviny jako je tmavé maso, vejce a veškeré uzeniny, je přísun dobře vstřebatelného železa nižší. Rybí a drůbeží maso jsou skvělým zdrojem dobře stravitelných bílkovin, ale železa obsahují velmi málo. V současné době je možno obohatit jídelníček o kvalitní klokaní maso s výhodnými vlastnostmi:
(more…)

Příčinou stále stoupajícího počtu obézních lidí je prý vysoká energetická denzita stravy. Co to znamená? Jaký je rozdíl mezi energetickou hodnotou a energetickou denzitou stravy?
(more…)

O tom, že ryby jsou vhodné pro naše zdraví slýcháme téměř každý den. Mnoho lidí se však obává v průběhu hubnutí ryb s vyšším obsahem energie a tuku. Jsou tyto obavy opodstatněné? Co jsou omega 3 – nenasycené mastné kyseliny?

(more…)

Také si lámete hlavu nad svačinou pro vaše školou povinná dítka? Zkuste se inspirovat následujícími radami. Často zapomínáme, že vedle živin je nutné myslet i na tekutiny.
(more…)

V poradenské praxi se denně setkáváme s klienty, kteří již mají za sebou mnohé pokusy o zhubnutí. Nejprve zjišťujeme, jaké jsou jejich stravovací zvyklosti, včetně pitného režimu. Nezřídka nastává podobná situace: jídelníček je v pořádku, pohyb je přiměřený, ale váha ne a ne se pohnout dolů.
(more…)

TOPlist